Залізні аргументи на користь важливості заліза для здоров'я

Головна роль заліза в організмі — транспортування кисню. Цей метал входить до складу білка гемоглобіну, який міститься в еритроцитах крові. Гемоглобін здатний приєднувати до себе молекули кисню і доставляти їх тканин для газообміну. Майже 70% всього заліза в організмі сконцентровано в гемоглобіні.
Нестача заліза
Наш організм здатний накопичувати залізо. 25-27% цього мінералу зберігається в складному білковому комплексі — ферритине. У разі дефіциту заліза в харчуванні ці запаси витрачаються для підтримання нормального рівня гемоглобіну. А коли і накопичене залізо вичерпується, настає анемія — стан, що характеризується безліччю неприємних і небезпечних симптомів:
- блідість шкіри;
- загальна слабкість і сонливість;
- прискорене серцебиття і задишка;
- холодні кінцівки;
- ламкі нігті;
- випадання волосся;
- поява виразок у куточках рота.
Важливо! Чоловічий організм здатний зберігати запаси заліза в ферритине до трьох років, а жіночий — не більше року. Ось чому жінки частіше страждають анемією, ніж чоловіки.
В групу ризику по виникненню залізодефіцитної анемії також входять:
- діти;
- вагітні жінки;
- годуючі мами.
Крім транспортної, залізо виконує ще ряд важливих функцій.
1. Посилює утворення гемоглобіну
З різних причин людина іноді втрачає кров. Це може бути травма, операція. Жінки щомісяця втрачають кров під час менструації. Щоб згладити ці втрати, організму потрібно залізо для утворення нових еритроцитів і гемоглобіну.
2. Покращує функцію м'язів
Залізо забезпечує м'язи киснем, який необхідний для їх скорочення. Без нього м'язи втрачають тонус і еластичність, виникає м'язова слабкість.
3. Посилює мозкову активність
П'яту частину усього кисню крові споживають клітини головного мозку. Тільки так забезпечується нормальна робота нервової системи. Нестача заліза призводить до того, що кров переносить менше кисню. Як наслідок, можуть розвинутися когнітивні розлади.
4. Лікує синдром неспокійних ніг
Синдром неспокійних ніг — це стан, коли людина відчуває дискомфорт в ногах, перебуваючи в положенні лежачи. Нерідко він призводить до порушень сну: неприємні відчуття змушують постійно ворушити ногами.
Причиною цього синдрому часто є дефіцит заліза, який викликає м'язові спазми.
5. Усуває втому
Користь для здоров'я від заліза також полягає в усуненні хронічної втоми, яка може виникати як у чоловіків, так і у жінок.
6. Підвищує імунітет
Залізо відіграє важливу роль в імунній системі організму. Еритроцити забезпечують киснем пошкоджені тканини, органи і клітини. Таким чином, процес загоєння відбувається швидше.
Джерела заліза
Як і всі мінерали, залізо надходить в наш організм разом з їжею. У продуктах харчування, воно зустрічається у двох видах:
1. Гемове залізо присутнє в продуктах тваринного походження: червоні сорти м'яса, печінка, субпродукти, риба. Воно краще всмоктується організмом (до 25%), і на цей процес не впливають інші компоненти їжі.
2. Негемовое залізо міститься в багатьох овочах, фруктах і злаках. Багаті їм:
Особливістю негемового заліза є те, що всмоктується воно не завжди однаково, і в загальному випадку гірше ніж гемове. Наприклад, у людей з анемією засвоєння відбувається краще. Вітамін С також покращує всмоктування, а кальцій — погіршує. Саме тому добавки заліза рекомендують запивати соками, а не молоком. Фітати, які містяться в чаї, кава і какао, також знижують всмоктування заліза більш ніж в 2 рази.
Важливо! Щоб отримувати достатню кількість заліза з їжею, потрібно не тільки вживати багаті їм продукти. Їх не можна запивати молоком, чаєм або кавою. Краще віддати перевагу апельсиновому соку.
Підняти рівень заліза однією дієтою часто буває дуже складно. На допомогу приходять добавки, що містять залізо. Вони допомагають швидше відновити запаси цього мінералу в організмі і позбавити людину від анемії.
Важливо! Необхідно точно дотримуватися дозу і тривалість прийому препаратів заліза. Цей мінерал має здатність накопичуватися в організмі. І при надлишку заліза починається інтоксикація, яка може викликати серйозні наслідки.
Обов'язково читайте інструкцію по застосуванню для кожного конкретного препарату!
Для того, щоб швидко покласти товар у кошик, натисніть на картинку.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті