10 вітамінів і мінералів, яких вам, швидше за все, не вистачає
Збалансоване і здорове харчування, в теорії, має забезпечувати організм всіма необхідними вітамінами і мінералами. Але на практиці все виявляється не так просто.
Скільки в кожному конкретному яблуці міститься, наприклад, йоду, залежить від багатьох факторів:
- як його вирощували;
- наскільки зрілим його зірвали з дерева;
- скільки воно пролежало на прилавку.
І ці фактори не залежать від нас.
Деякі захворювання системи травлення також впливають на те, як засвоюються вітаміни і мінерали. Тому навіть саме правильне харчування не може захистити вас від дефіциту на 100%. А ми харчуємося правильно, на жаль, далеко не завжди.
Давайте розглянемо, яких вітамінів і мінералів нам найчастіше не вистачає.
1. Вітамін D (холекальциферол)
Незважаючи на те, що цей вітамін може сам вироблятися в шкірі під дією сонячного світла, його дефіцит — досить поширене явище. Особливо взимку, коли дні короткі і ми рідше гуляємо на вулиці.
Тому дітям першого року життя призначають приймати цей вітамін в зимовий час. Адже його нестача може призвести до розвитку рахіту.
У теплу пору року намагайтеся регулярно бувати на свіжому повітрі. Не потрібно сидіти годинами на пляжі. Всього 10 хвилин цілком достатньо, щоб організм виробив необхідну кількість вітаміну D. При цьому слід враховувати:
- людям з темною шкірою необхідні більш тривалі сонячні ванни;
- захисні креми від сонця блокують синтез холекальциферолу;
- у денні години ефективність сонячних ванн буде вище.
У зимовий час рекомендують приймати добавки, що містять вітамін D.
2. Вітамін К2
Він важливий для здоров'я кісток і судин і доповнює вітамін D. Разом вони підсилюють один одного.
K2, на відміну від K1, міститься тільки в ферментованих продуктах. Так їм багата квашена капуста та інші овочі. Тому їх важливо включати в свій раціон.
Кисломолочні продукти теж містять цей вітамін. Проте найбільша його концентрація в сири з молока корів, які живляться травою, а не зерно.
Добавки вітаміну K2 випускаються у формах MK-7, MK-4 або їх комбінації.
3. Вітамін B12
Кобаламін міститься тільки в продуктах тваринного походження. Тому вегетаріанська дієта в рази підвищує ризик його дефіциту.
Вітамін В12 необхідний для нормального виробництва енергії, синтезу ДНК та кровотворення. При його недоліку виникають проблеми з пам'яттю, постійна мерзлякуватість і м'язова слабкість. На жаль, ці симптоми можуть проявитися не відразу.
Вітаміном B12 багата яловичина, лосось, яйця. Якщо вибирати серед добавок, то краще віддати перевагу спреям або сублингвальным краплях. У такій формі він краще засвоюється
4. Вітамін E
Насправді, це клас з восьми антиоксидантів: 4 токоферолу і 4 токотриенола. Вони важливі для здоров'я мозку, молодості шкіри.
Вітамін е належить до жиророзчинних. Він міститься в :
- горіхах;
- бобових;
- оливковій олії;
- шпинаті і брокколі.
Вибираючи добавки вітаміну E, варто дивитися на маркування, щоб розуміти, який саме вони містять антиоксидант. Природний токоферол — це форми, які починаються на «d-» (наприклад, d-альфа-токоферол). Синтетичний має маркування «dl». Природні форми засвоюються краще.
5. Вітамін А
Ретинол важливий для зору, здоров'я шкіри, зубів і кісток. Дослідження показують, що він дуже пов'язаний з вітаміном D. Вони регулюють засвоєння один одного.
Існує різниця між ретинолом (власне вітамін А) і бета-каротином (провітаміном). Засвоюються вони по-різному. При проблемах з ШЛУНКОВО важко отримати достатню дозу вітаміну тільки з бета-каротину, який міститься в яскравих овочах і фруктах. Організм просто не зможе перетворити його в ретинол. Для цього необхідно досить жовчі і певних ферментів. У цьому випадку варто звернутися до добавок вітаміну A.
6. Магній
Дефіцит цього мінералу зустрічається досить часто. А його ознаки — підвищена дратівливість, нервозність, проблеми з концентрацією.
Магній відіграє важливу роль в обміні речовин, тому його недолік серйозно позначається на здоров'ї.
Багаті магнієм:
- зелені листові овочі;
- морські водорості;
- бобові;
- насіння і горіхи.
Деякі вчені вважають, що овочі і фрукти, вирощені за сучасними технологіями, не містять належної кількості мінералів. Популярний гербіцид гліфосат, який використовують для боротьби з бур'янами, блокує поглинання рослинами корисних речовин.
Тому добавки магнію можуть стати більш ефективним способом впорається з дефіцитом цього мінералу.
7. Йод
Цей мікроелемент дуже важливий для здоров'я щитовидної залози і всього організму. Однак дефіцит його досить поширений. Основні джерела йоду — морська риба та водорості. Ці продукти не є традиційними для нашої кухні. Тому повсюдно рекомендують використовувати йодовану або морську сіль, які містять цей мінерал.
Симптоми дефіциту йоду:
- сухість у роті;
- зниження потовиділення;
- погіршення роботи мозку.
Прийом препаратів йоду вже протягом місяця здатний позбавити вас від цих симптомів.
Проте краще віддавати перевагу натуральним добавок, наприклад, на основі водоростей. Вони краще засвоюються і знижують ризик передозування йодом.
8. Кальцій
Всі чули про важливість кальцію для здоров'я кісток і зубів. Але щоб цей мінерал приносив очікувану користь, необхідні ще три компонента:
- магній;
- вітамін D;
- вітамін K2.
Дисбаланс цих речовин може навіть стати причиною серцевого нападу. Наприклад, вітамін К2 виводить кальцій з тих тканин, де він не потрібен, і переносить в кісткову тканину.
У чому важливо включати в свій раціон продукти, не тільки багаті кальцієм, але і іншими важливими для його обміну речовинами:
Відмінний рослинний джерело кальцію — кунжут.
9. Залізо
Дефіцит цього елемента навіть отримав окрему назву — залізодефіцитна анемія. Певні групи людей особливо схильні до цього стану:
- вагітні жінки — з-за підвищеної потреби в залозі;
- маленькі діти — на етапі введення прикорму;
- вегетаріанці — з-за особливостей харчування.
При анемії різко падає працездатність, з'являється втома, задишка і блідість шкіри. Пізніше можуть розвинутися більш серйозні наслідки. Наш організм здатний накопичувати цей важливий елемент у спеціальних депо, щоб витрачати його при необхідності.
На щастя, перевірити рівень гемоглобіну і загальних запасів заліза в організмі досить легко за допомогою аналізу крові. Якщо він показує анемію в тій чи іншій мірі, варто переглянути своє меню і приймати добавки заліза.
10. Омега-3 жирні кислоти
Заміна натуральних рослинних олій рафінованими призводить до того, що організм недоотримує важливі жирні кислоти омега-3. Вони необхідні для нормальної роботи серця і судин, а також нервової системи. Хоч ці кислоти і називаються «жирними», вони допомагають позбавитися від зайвих кілограмів і підтримувати здоров'я волосся і шкіри.
Намагайтеся вживати менше рафінованих жирів і смажених страв. Заправляйте салати натуральним рослинною олією холодного віджиму.
Багато омега-3 жирних сортах риби (сардини, лосось), а також у насінні льону.
Добавки жирних кислот, це не тільки риб'ячий жир, але і масло кріля. Воно забезпечує краще засвоєння корисних речовин і володіє потужною антиоксидантною властивістю.
Ми є те, що ми їмо. Наш організм не може отримувати вітаміни і мінерали з повітря. Тому важливо правильно складаючи своє меню, яке включало б необхідні нутрієнти.
Якщо ж авітаміноз вже вас наздогнав, сучасні добавки допоможуть з ним впоратися. Вони містять вітаміни і мінерали в тій формі, яка найкраще засвоюється організмом.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті