Міфи і факти про вітаміні С
Вітамін С є, мабуть, самим популярним вітаміном. Всі ми знайомі з «аскорбінкою» з дитинства і брали її для профілактики і лікування застуди. Однак сучасні дослідження показують, що навколо цього ТОП-вітаміну існує багато міфів. А користь для організму людини виходить далеко за рамки лікування ГРЗ.
Давайте дізнаємося, де ж правда, а де вигадка. І почнемо з міфів.
Міф 1. Ефективний засіб при лікуванні простудних захворювань
У 70-ті роки минулого століття з'явилася теорія, що регулярний прийом вітаміну C допомагає в профілактиці і лікуванні застуди. Дійсно, деякі дослідження показують, що додаткова вітамінізація може трохи полегшити перебіг ГРВІ. Однак для більшості людей вона не знижує ризик підхопити вірус і не особливо допомагає його побороти.
Виняток — чоловіки-спортсмени. Для цієї групи людей дослідження підтвердили, що прийом аскорбінової кислоти в два рази знижує ризик застуди.
Міф 2. Цитрусові — найкращий джерело вітаміну C
Так, апельсиновий сік дійсно багатий аскорбіновою кислотою, але він далеко не на першому місці.
Багато овочі є чудовими джерелами цього вітаміну, хоча і не відрізняються кислим смаком. Наприклад, один червоний солодкий перець містить 200-300 мг аскорбінової кислоти. Це в 4 рази більше, ніж в апельсині таких же розмірів.
Обходять цитрусові за вмістом вітаміну С також такі продукти:
- шипшина;
- обліпиха;
- чорна смородина;
- капуста (броколі, цвітна, брюссельська);
- ківі.
Міф 3. Вітамін C знижує ризик розвитку раку
Дослідження показали, що це чудодійна властивість — просто вигадка. Прийом аскорбінової кислоти не знижує ризик розвитку онкологічних захворювань.
А тепер перейдемо до фактів про вітамін С.
Факт 1. Допомагає боротися з анемією
Дефіцит заліза або анемія — реальна проблема для багатьох людей. Прийом препаратів заліза допомагає її вирішити, однак і їх необхідно пити правильно. Вітамін с допомагає засвоювати залізо більш ефективно. Ось чому залізовмісні добавки рекомендується запивати свіжим соком.
Тим же, хто хоче підвищити рівень гемоглобіну за допомогою дієти, радять разом зі стравами з м'яса і субпродуктів їсти салати зі свіжих овочів.
Факт 2. Покращує засвоєння кальцію
Залізо — не єдиний мінерал, який ефективніше приймати разом з вітаміном C. Кальцій, який так необхідний для здоров'я зубів і кісток, теж засвоюється краще разом з аскорбіновою кислотою. Комбіновані добавки цих речовин використовують для профілактики остеопорозу.
Факт 3. Піклується про серцево-судинної системи
Останнє дослідження вчених з Університету Колорадо показало, що аскорбінова кислота чинить захисну дію на кровоносні судини. Фахівці порівняли ефект від прийому вітаміну з щоденними легкими тренуваннями. Природно, це не означає, що чарівна аскорбінка може замінити заняття спортом.
Факт 4. Сприяє схудненню
Вчені з Арізони довели, що аскорбінова кислота допомагає організму під час тренувань брати енергію саме з жиру. Простіше кажучи, вітамін C допомагає ефективніше спалювати жир під час занять спортом.
Факт 5. Уповільнює старіння шкіри
Виявляється, його можна назвати вітаміном молодості. Дослідження показують, що вживання підвищених (до 500 мг на добу) доз аскорбінової кислоти поліпшує стан шкіри. Жінки у віці 40-74 років, що брали участь в дослідженні, відзначили що їх шкіра стала більш зволоженою і гладкою.
Вітамін С відіграє важливу роль у синтезі колагену. А недолік цього білка — головний ворог молодості шкіри.
Гіпо - і гіпервітаміноз вітаміну C
Наш організм може отримувати аскорбінову кислоту тільки з їжі і не вміє накопичувати її. Як і більшість водорозчинних вітамінів, аскорбінка виводиться з організму видільною системою.
Тому запаси вітаміну C, необхідно регулярно поповнювати. Якщо ваш щоденний раціон містить велику кількість свіжих фруктів і овочів, то гіповітаміноз вам не загрожує.
Однако в зимний период содержание витаминов в растительных продуктах, которые уже долгое время лежали на прилавках, падает. Потому прием добавок — разумное решение, чтобы уберечься от гиповитаминоза. Оптимальная суточная доза для взрослого человека:
- 75 мг для женщин;
- 90 мг для мужчин.
При приеме добавок необходимо соблюдать рекомендуемые нормы. Большие дозы аскорбиновой кислоты могут давать побочные эффекты. Максимальная допустимая суточная доза витамина С — 2000 мг. Ее превышение может вызвать различные расстройства пищеварения, головную боль и бессонницу.
Чтобы снизить влияние аскорбиновой кислоты на систему пищеварения, рекомендуют принимать добавки с буферизацией. Они дополнительно содержат минералы (кальций, калий, магний) и не раздражают слизистую желудка у тех, кто страдает от повышенной кислотности.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті