Вітамін сонця. Все, що потрібно знати про вітаміні D

Насправді вітамін D — це група речовин, головні з яких холекальциферол (D3) і ергокальциферол (D2). Обидва цих речовини відіграють однакову роль для здоров'я людини. А ось отримуємо ми їх по-різному.
Вітамін D3 часто називають вітаміном сонця. Саме ця форма може вироблятися в шкірі людини під дією сонячних променів.
Вітамін D2 ми отримуємо з їжі. Він міститься в таких продуктах:
- жирні сорти риби (лосось, сардини);
- риб'ячий жир;
- вершкове масло та інші молочні продукти;
- яйця;
- печінка;
- гриби.
Але навіть незважаючи на те, що ми можемо отримувати вітамін D двома різними способами, його дефіцит зустрічається досить часто. Які ж можуть бути причини?
Причини дефіциту вітаміну D
1. Незбалансована дієта
Якщо подивитися на список вище, то видно що ергокальциферол міститься в основному в продуктах тваринного походження. Це жиророзчинний вітамін, бо він присутній в досить калорійних продуктах.
Якщо людина дотримується вегетаріанства, має непереносимість молока або просто сидить на низькокалорійній дієті, то ймовірність дефіциту вітаміну D у нього вище.
У цьому випадку необхідно приймати вітамінні добавки або переглянути свій раціон.
2. Брак сонячного світла
В наших широтах взимку сонячних днів набагато менше. Ми рідше виходимо на вулицю в погану погоду. Таким чином позбавляємо себе вітаміну D3.
Але і в літні дні регулярне використання сонцезахисних кремів блокує вироблення холекальциферолу в шкірі. Тому рекомендується два-три рази на тиждень приймати сонячні ванни без захисних засобів протягом 15-20 хвилин.
Особливо важливий вітамін D3 для дітей, тому в зимовий період навіть новонародженим можуть бути призначені спеціальні добавки.
3. Темна шкіра
Смаглявим людям потрібно більше часу, щоб виробити необхідну кількість вітаміну D3, ніж власникам світлої шкіри. Це пояснюється тим, що пігмент шкіри грає роль сонцезахисного крему, послаблюючи дію ультрафіолету.
4. Мальабсорбція та інші захворювання
Ергокальциферол — жиророзчинний вітамін і засвоюється тільки разом з жирами. Однак деякі захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту порушують засвоєння жирів у кишечнику. В цьому випадку навіть повноцінна дієта не допоможе уникнути дефіциту.
До таких захворювань належать:
- хвороба Крона;
- целіакія;
- кістозний фіброз;
- запалення кишечника;
- хронічні патології нирок;
- деякі види раку.
5. Ожиріння
Зайва вага може стати причиною дефіциту вітаміну D. Надлишкові жирові відкладення пов'язують в собі це речовина і перешкоджають його надходженню в кров. А адже саме з током крові кальциферол розноситься по всьому організму, і здійснює свої функції.
6. Вік
На жаль, літні люди рідше бувають на сонці, проводячи все більше часу в чотирьох стінах. Але і під час сонячних ванн їх шкіра вже не може виробляти холекальциферол в колишніх кількостях.
Тому з віком потреба у препаратах вітаміну D3 збільшується.
7. Прийом медичних препаратів
Деякі ліки провокують руйнування поживних речовин, в тому числі і вітаміну D. До них відносяться:
- протигрибкові препарати;
- протисудомні засоби;
- глюкокортикоїди;
- препарати для лікування Сніду та ВІЛ.
Симптоми нестачі вітаміну D
Кальциферол бере участь в обміні кальцію, регулює вироблення гормонів і імунітет. Тому його дефіцит може виявлятися різними симптомами.
1. Часті хвороби
Це один з найпоширеніших симптомів. Регулярні застуди і нестійкість до вірусів саме в зимовий період, коли мало сонця, може служити додатковим підтвердженням.
Вітамін D зміцнює імунну систему, допомагаючи організму боротися з хворобами. Дослідження показують, що у людей, що приймають холекальциферол, рідше розвиваються такі ускладнення ГРВІ, як бронхіт і пневмонія.
2. Втома
Нерідко причиною втоми є перевтома або недолік сну. Однак насправді вона може бути пов'язана з дефіцитом вітаміну D.
Виходить замкнуте коло: ми не виходимо на вулицю і тому отримуємо менше вітаміну D. Від цього відчуваємо втому і ще рідше залишаємо будинок.
3. Депресія
Там, де є перманентна втома, з'являється депресія. Вчені вважають, що вітамін D допомагає підтримувати рівень серотоніну і дофаміну. Ці гормони впливають на наш настрій.
4. Біль у кістках
Вітамін D необхідний для здоров'я кісток, адже він допомагає організму засвоювати кальцій. Біль в спині і кістках може бути ознакою нестачі кальциферол.
В особливо важких випадках може розвинутися остеомаляція — розм'якшення кісток, що супроводжується сильними болями.
Особливо важливий вітамін D при вагітності, коли потреби організму жінки в кальції різко зростають.
5. Інтенсивне потовиділення
Відомо, що для немовлят дефіцит вітаміну D може стати причиною рахіту. І одним з його симптомів є підвищена пітливість.
Але практика показує, що така реакція організму характерна не лише для немовлят. Спітнілий лоб при нормальній температурі і в стані спокою — один з перших ознак дефіциту вітаміну D.
Добова доза
Потреба організму у вітаміні D залежить від багатьох факторів:
- вік;
- колір шкіри;
- кліматичні умови, в яких живе людина.
У середньому дітям, вагітним і годуючим жінкам необхідно близько 400 МО (10 мкг), а дорослим — 200 МО (5 мкг) холе - або ергокальциферолу.
Так як вітамін D накопичується в організмі, то прийом препаратів рекомендують починати з низької дози, поступово її збільшуючи і коригуючи, в залежності від інших факторів (наприклад, часу перебування на сонці).
При гіповітамінозі з'являються такі симптоми:
- нудота, блювання;
- порушення сну;
- нервозність;
- спрага і часте сечовипускання.
Протипоказання
Існує ряд станів, при яких прийом вітаміну D протипоказаний:
- органічні ураження серця;
- активна форма туберкульозу легенів;
- важкі ураження нирок, печінки і кишечника.
Вітаміну D важливий і для дітей, і для дорослих. Запобігти його дефіцит в літній час допоможуть регулярні сонячні ванни, а в зимовий — спеціальні вітамінні добавки.
В магазині vitamin.in.ua представлені препарати холекальциферолу з різним дозуванням, тому ви легко зможете підібрати засіб і для дорослого, і для дитини.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті