Алергія. Як з нею впоратися?

Прийшла весна! Світить сонечко, цвітуть квіти... А ще сльозяться очі, з'являється свербіння і бажання постійно чхати. Так, це вона — алергія.
Число людей, які страждають алергією, з кожним роком зростає. І саме весняний період стає для багатьох справжнім випробуванням. Але людина звик долати труднощі. І з алергією також можна боротися. Як? Про це і поговоримо.
Але спочатку давайте познайомимося з ворогом в обличчя.
Що таке алергічна реакція
Алергічна реакція — це відповідь імунної системи на антиген, тобто речовина, що для нашого організму чуже. Сам по собі імунну відповідь — це добре. Так ми боремося з вірусами і бактеріями. Але от коли організм починає сильно реагувати на нешкідливі речовини, починається алергія. Проявлятися вона може по-різному і викликатися різними речовинами.
Алергеном може бути:
- пилок рослин;
- пил;
- шерсть тварин;
- укуси комах;
- медикаменти;
- хімічні барвники та компоненти миючих засобів;
- продукти харчування.
Якісь речовини найчастіше викликають алергію, якісь рідше.
Чим сильніше імунна системи реагує на алерген, тим сильніше алергічна реакція. І проявлятися вона може по-різному:
- шкірні висипання (наприклад, кропив'янка);
- закладеність носа і нежить (алергічний риніт);
- сльозотечу та свербіж в очах;
- кашель, задишка;
- набряки на обличчі і шиї, головні болі;
- анафілаксія (при дуже сильній реакції).
Алергічна реакція або харчова непереносимість?
Ці два поняття нерідко плутають, без розбору називаючи всі алергією. Харчова непереносимість — це відповідь травної системи на певні продукти, а алергія — імунної. Визначити, що саме має місце бути досить складно. Але від точного діагнозу залежить дієта, якої слід дотримуватися.
Наприклад, алергія на глютен, непереносимість цього білка і целіакія (аутоімунне захворювання) — це різні реакції організму на клейковину.
Як боротися з алергією
Самий вірний спосіб — виключити алерген. Тобто не вживати в їжу продукти, що викликають алергію, не користуватися алергенної косметикою і т. д. Однак це не так просто, як може здатися.
По-перше, визначити алерген, особливо харчової, часом буває дуже непросто. Адже реакція може проявитися не відразу, а через декілька днів. А аналізи на виявлення алергену не завжди інформативні і досить складні. Для маленьких дітей, які часто страждають алергією, їх взагалі не проводять.
По-друге, не завжди є можливість прибрати подразнюючу речовину зі свого оточення. Особливо, якщо у вас алергія на пилок дерев або трав.
В цьому випадку застосовують антигістамінні препарати. Вони блокують вироблення гістамінів, речовин, які і викликають прояв алергії: висип, нежить, сльозотеча. Ці препарати використовують і при харчовій, і при контактній алергії, але деякі з них можуть викликати сонливість. Місцеві спреї в ніс не мають такої побічної дії, але й вони підходять тільки для лікування алергічних ринітів.
Добавки для прийому всередину
Альтернативою можуть стати рослинні добавки на основі натуральних компонентів. Вони також знімаю симптоми алергії, не викликаючи при цьому сонливість і інші побічні ефекти.
До їх складу часто входять такі компоненти:
- кверцетин — це антиоксидант, який має виражену антигістамінну ефектом;
- бромелайн — фермент, що знімає набряклість завдяки своїм протизапальним властивостям;
- вітамін C нормалізує роботу імунної системи в цілому. Будьте обережні з цим компонентом, якщо у вас є алергія на аскорбінову кислоту.
Місцеві засоби
Алергічні риніти часто викликаються пилком рослин, яка потрапляє на слизову оболонку носа. Щоб видалити алерген, можна просто промити ніс. Однак робити це звичайною водою не можна, інакше слизова тільки пересушити.
Для промивання носа використовують спеціальні розчини, які:
- вимивають алергени;
- зволожують слизову;
- знімають набряк.
Такі промивання будуть ефективні, коли уникнути контакту з алергеном не можна.
Алергія у дітей
Окремо варто відзначити дитячу алергію. Імунна система дитини більш гостро реагує на різні алергени. Та й дитяча шкіра ніжніша. Реакцію можуть викликати миючі засоби, пил на м'яких іграшках, шерсть домашніх тварин.
Діти все частіше страждають від харчової алергії та харчової непереносимості. Ще до введення прикорму дитина може реагувати на алергенні продукти, які вживає годуюча мама. Тому жінкам часто рекомендують дотримуватися дієти, виключаючи шоколад, арахіс, цитрусові та інші алергенні продукти. Втім, багато фахівців не рекомендують дотримуватися суворої дієти. Годуюча мама повинна поступово розширювати свій раціон, вводячи нові продукти і стежачи за реакцією малюка.
Прикорм також радять вводити поступово і тільки після півроку. Якщо у малюка виявляється алергія або непереносимість якогось нового продукту, його слід виключити на кілька місяців, а потім спробувати знову.
Дитячі речі краще прати спеціальними порошками, що містять мінімальну кількість потенційних алергенів. В кімнаті малюка має бути чисте і свіже повітря. А ось надмірна стерильність може навпаки стати причиною розвитку алергії. Імунна система має розвиватися, а для цього необхідно знайомство з бактеріями, які нас оточують. Без цього імунітет втрачає орієнтир і починає атакувати цілком безпечні речовини. Починається алергія.
Підсумки:
- Якщо ви зіткнулися з харчовою алергією на певний продукт, виключіть його з свого раціону.
- При алергічному риніті рекомендується регулярно промивати ніс спеціальними розчинами, щоб видалити алергени.
- Використовуйте антигістамінні препарати в період загострення. Зверніть увагу на ті, які не викликають побічних ефектів і сонливості.
- При виникненні сильної алергічної реакції необхідно негайно звернутися до лікаря.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті