Як дожити до відпустки: прийоми релаксації і боротьби зі стресом
Чомусь наше життя влаштоване так, що перед періодом відпочинку, на нас навалюється величезна маса справ і проблем, які не терплять зволікання. Сесія та іспити — перед літніми канікулами у школі і вузі, річний звіт — перед новорічними вихідними, черговий дедлайн — перед поїздкою у відпустку. Все це тримає нас у стресі, що негативно впливає на наше здоров'я.
Тому часто замість активного і довгоочікуваного відпочинку ми лежимо перші дні відпустки пластом на дивані, а то і взагалі звалюємся з раптовою застудою. Щоб цього уникнути, необхідно розслаблятися і боротися зі стресом навіть у робочі будні. Легко сказати, але як це зробити? Ми розповімо вам про декілька простих, але дієвих методів.
1. Вправи, йога і масаж
Фізична активність — один з кращих способів впоратися зі стресом. Під час занять спортом в організмі виробляються ендорфіни, які діють як знеболююче і антидепресант в одному флаконі.
Дослідження показують, що люди, які уникають фізичної активності, більше схильні до стресу, а його негативний вплив на організм виражено сильніше.
Регулярні вправи:
-
покращують метаболізм;
-
нормалізують цикл сну;
-
знижують рівень цукру в крові і покращують чутливість до інсуліну;
-
покращують розумову діяльність;
-
знижують ризик депресії.
Таке ж позитивне вплив на людину чинить і йога. Більше трьох десятків досліджень підтверджують, що вона покращує фізичний і психологічний стан людини.
Ефект від фізичних вправ посилюється, якщо виконувати їх під музику. Фахівці довели, що прослуховування музики:
-
допомагає активувати парасимпатичну нервову систему;
-
зменшує час відновлення;
-
покращує гормональний баланс і функціонування мозку в цілому.
Про те, яку дію на організм надає масаж, ми вже писали в статті "10 причин піти на масаж, не відкладаючи". Це відмінний спосіб розслабитися.
У своєму щоденному шаленому ритмі знайдіть 10-15 хвилин для невеликої розминки, прогулянки або заняття йогою.
2. Правильне харчування
Нестача вітамінів і мінералів, незбалансоване харчування також можуть знизити стресостійкість.
Ось список продуктів, які допомагають долати сильні емоційні навантаження:
1. Продукти з високим вмістом вітамінів групи В:
-
молочні продукти;
-
яйця;
-
яловичина;
-
морська риба;
-
зелені листові овочі.
2. Продукти з високим вмістом кальцію і магнію. Ці мінерали важливі для розслаблення м'язів і полегшення головного болю. Вони містяться в:
3. Продукти з високим вмістом білка. Вони забезпечують організм амінокислотами, необхідними для правильної роботи нейротрансмітерів.
4. Жирні кислоти омега-3. Вони допомагають боротися з поганим настроєм і покращують роботу мозку. Джерела жирних кислот:
-
морська риба (лосось, сардини);
З іншого боку, слід уникати:
-
продуктів, що містять багато цукру і рафінованих вуглеводів. Вони підвищують рівень глюкози в крові, що викликає занепокоєння;
-
алкоголю і кофеїну, які сприяють втраті вологи, погіршують сон.
-
рафіновані олії.
Коли у вас стрес, вам хочеться чогось солоденького? Відмінний варіант — полуниця в чорному шоколаді. Солодка ягода багата вітаміном C, а шоколад знижує рівень кортизолу.
3. Позитивне мислення
У сучасній психотерапії одержало велике поширення такий напрямок, як когнітивна поведінкова терапія (КПТ). Вона спрямована на навчання людей по-іншому реагувати на стресові ситуації. У багатьох випадках не самі проблеми негативно впливають на наше здоров'я, а те, як ми про них думаємо. Викликає те чи інше подія стрес, а значить захворювання або нездужання, залежить від того, як ми поставимося до нього.
Якщо навчиться мислити позитивно і не вганяти себе в депресію через дрібниці, то, так — світ не зміниться, але в цьому світі буде жити комфортніше.
4. Прогулянки на природі
Спілкування з природою — це не тільки додаткова порція вітаміну D від сонечка і ковток свіжого повітря. Хоча і це також покращує ваше самопочуття, заспокоює і нормалізує сон.
Перебування на природі нагадує нам, що ми частина чогось великого і цілого. Як і спілкування в колі сім'ї та друзів, це піднімає настрій і життєвий тонус.
Щоб заспокоїтися і привести думки в порядок, пройдіться найближчого парку, саду або просто посидьте на лавці під деревом, слухаючи шум листя.
5. Ароматерапія
Вище ми писали, що звуки і музика здатні впливати на наш психічний стан. Не менш важливу роль відіграють і запахи. Певні ефірні масла можуть зменшувати тривогу. Вони блокують вплив кортизолу (гормону стресу) на організм.
До найбільш відомим заспокійливим ефірним маслам відносять:
Можна використовувати їх в якості освіжувача повітря або прийняти ароматну ванну. До речі, гаряча ванна також допомагає розслабитися і заспокоїтися.
Запаліть в кімнаті аромалампу, коли повернетеся після важкого трудового дня.
Пам'ятайте, "слона краще їсти по шматочках". Не варто накопичувати негативні емоції і стрес, в надії, що під час відпустки ви повноцінно відпочити та відновити. Піклуйтеся про себе кожен день. І тоді відпустка стане для вас чимось більшим, ніж просто перезарядка батарейок.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті