Перша допомога при сонячному і тепловому ударі

Літо в розпалі, спека і спека. Ризик сонячного та теплового ударів як ніколи великий. Ці стани дуже небезпечні, тому що своєчасна і правильна перша допомога може врятувати життя.
Чим відрізняються сонячний і тепловий удар
Тепловий удар — це порушення роботи організму, викликане тривалим тепловим впливом. Терморегуляція нашого тіла порушується і виникають різні симптоми: підвищення температури до перепадів артеріального тиску.
Сонячний удар — це вид теплового удару, але зі своїми особливостями. Перегрітися можна навіть в закритому приміщенні, де не дотримується температурний режим. А для виникнення сонячного удару потрібно вплив прямих сонячних променів. При цьому відбувається перегрів голови, розширюються судини і відбувається сильна притока крові в мозку. Таким чином найбільше страждає саме нервова система.
Причини виникнення теплового удару
До факторів, що підвищують ризик теплового удару, відносять:
-
фізичні навантаження в задушливому і теплому приміщенні;
-
довгий носіння щільного водонепроникного одягу;
-
захворювання серцево-судинної або нервової системи;
-
зайва вага;
-
прийом деяких транквілізаторів або сечогінних засобів.
Ознаки сонячного удару
Відмінною особливістю симптомів сонячного удару є їх раптовість. Ознакою того, що людина постраждала від сонячних променів, є:
-
апатія;
-
сильна спрага;
-
біль у м'язах;
-
різке підвищення температури;
-
гіперемія шкіри;
-
наростаючий головний біль;
-
нудота, блювання;
-
прискорений пульс та дихання;
-
втрата свідомості або галюцинації.
Тепловий удар проявляється схожими симптомами, але з меншою інтенсивністю.
Перша допомога при сонячному ударі
У разі сильного перегріву потрібно діяти дуже швидко. Від цього залежить здоров'я людини. Як правило, людина, стан якого близький до сонячного удару, не може адекватно оцінювати ситуацію і тому не робить ніяких захисних заходів. У такому разі необхідна стороння допомога.
1. Оцініть стан потерпілого. При легкому ударі першої допомоги буде достатньо, у важкому випадку необхідно викликати «Швидку допомогу».
2. Перемістіть жертву в тінь або в прохолодне приміщення.
3. Розстебніть гудзики на сорочці, ремені, зніміть краватку. Взуття також краще зняти. Звільніть тіло потерпілого від усього, що може здавлювати судини і порушувати циркуляцію крові.
4. Необхідно забезпечити достатній приплив свіжого повітря. Увімкніть кондиціонер або вентилятор, можна направити його на обличчя потерпілого.
5. Важливо якомога швидше знизити температуру тіла жертви. Для цієї людини можна помістити у ванну з прохолодною, але не крижаною водою. Якщо такої можливості немає, змочіть в прохолодній воді простирадло або тканину і укрийте нею потерпілого. Змочуйте тканину знову і знову, по мірі її нагрівання.
6. Оберніть пакет з льодом в тканину і прикладіть його до чола, щік, під пахвами. Контролюйте температуру тіла, коли вона спаде нижче 38,5 градусів, ці процедури можна припинити.
7. І сонячний і тепловий удар може викликати зневоднення. Тому необхідно заповнювати втрати рідини. Потерпілий повинен пити якомога більше. Це може бути:
-
мінеральна вода;
-
слабкий сольовий розчин або розчин для регідратації;
-
чорний солодкий чай з лимоном.
Не можна давати кава, алкогольні та енергетичні напої. Вони лише посилять зневоднення.
Прибулі медики оцінюють стан потерпілого і дадуть подальші вказівки. Навіть після слабкого сонячного удару кілька місяців рекомендується дотримуватися особливої обережності та уникати перебування на сонці.
Запобіжні заходи
Щоб не стати жертвою теплового або сонячного удару необхідно дотримувати наступні заходи:
1. Уникайте перебування на сонці в період максимальної активності: з 13:00 до 15:00.
2. Правильно одягайтеся. Літній одяг повинна бути виготовлена з натуральних тканин (бавовни, льону). Речі повинні бути вільними. На голову краще надіти капелюх з широкими полями, вона захистить від сонця шию і плечі.
3. Дотримуйтесь дієти. У спекотну погоду наш апетит, як правило, погіршується. Це природна захисна реакція організму. Не варто чинити їй опір. У спеку необхідно більше пити, а ось їжа повинна бути легкою. Більше свіжих фруктів і овочів, менше жирної і важкої їжі.
4. Пийте більше. Ще раз нагадаємо, що рясне пиття знижує ризик перегріву. А відчуття спраги збільшує його в рази. Пити потрібно "правильні" напої. Відмовтеся від солодкої газованої води і замініть її молоком. Воно задовольнить спрагу, і охолоджує організм.
5. Носіть з собою невеликий кишеньковий спрей з водою. Це актуально як для тих, хто подорожує, так і для тих, хто працює в офісі. Адже кондиційоване повітря дуже сушить шкіру, викликаючи загальне зневоднення. Регулярно обприскуючи обличчя і відкриті ділянки тіла, ви не лише уникнете перегріву, але і зберегти молодість шкіри.
6. Не дозволяйте дітям довго перебувати на сонці навіть в ранкові години. Обов'язково надягайте на дитину панамку, давайте більше пити і слідкуйте за його температурою.
Літо — саме час приймати сонячні ванни. Загоряйте, але без фанатизму. І тоді сонячний удар вам не загрожує.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті