Прополіс – секрет смугастих трудівниць
Мед – найвідоміший продукт бджільництва. Але далеко не єдиний. Віск, перга і прополіс – все це дають нам смугасті трудівниці-бджоли. Саме про прополісі сьогодні і піде мова, адже ця речовина вже давно і успішно застосовується в лікувальних цілях.
Що таке прополіс?
Прополіс , або бджолиний клей – це смолиста зеленувато-коричнева речовина, яку виробляють бджоли. Вони використовують його для замазування щілин у вулику, а також дезінфекції стільників, адже прополіс має бактерицидні властивості. Ці властивості і зробили його таким популярним серед цілителів Стародавнього Єгипту і Греції.
Як і мед, прополіс не відрізняється постійністю складу. Він може змінюватись в залежності від того, де бджоли збирають нектар і пилок. Так європейський прополіс не буде мати той же хімічний склад, що і прополіс з Південної Америки. Тому вченим досить важко проводити дослідження його властивостей і визначати оптимальні дози для вживання.
Компоненти прополісу
Тим не менш фахівцям вдалося виявити понад 300 сполук в прополісі. Більшість з них відносяться до класу антиоксидантів поліфенолів.
Так в прополісі містяться поліфеноли, звані флавоноїдами. Це речовини рослинного походження, які володіють антиоксидантними властивостями. Багаті флавоноїдами:
-
фрукти;
-
овочі;
-
червоне вино.
Корисні властивості прополісу
1. Антимікробний препарат
Дослідження показують, що прополіс володіє антибактеріальними, противірусними, протигрибковими і протизапальними властивостями. Але вчені все ще не можуть точно визначити механізм дії цього продукту бджільництва.
Тим не менш, його застосовують при болю в горлі, зубного болю та інших проблемах, викликаних розмноженням бактерій.
Прополіс також рекомендують використовувати при харчових отруєннях, викликаних хвороботворними бактеріями. Він ефективний проти стафілококової та інших інфекцій, що вражають ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
2. Загоює рани
Прополіс містить речовину пинокебрин. Це флавоноїд з протигрибковою властивістю. І саме йому прополіс зобов'язаний своїм протизапальну і загоює дією.
В одному дослідженні було встановлено, що прополіс допомагає прискорити загоєння шкіри після опіку, стимулюючи регенерацію тканин. Також вчені помітили, що спиртовий екстракт прополісу ефективно загоює рани в порожнині рота, в порівнянні зі стероїдними кремами.
3. Нормалізує тиск
Підвищений артеріальний тиск тісно пов'язане з ферментом тирозин гидроксилаза (TH). Дослідники припустили, що прополіс може зменшити концентрацію TH, і таким чином знизити кров'яний тиск.
Свою гіпотезу вони підтвердили в ході випробувань, показавши, що регулярний прийом прополісу дійсно знижує рівень ТН і зменшує гіпертонію.
4. Зміцнює кістки
Ще одне маловідоме властивість прополісу: він допомагає підтримувати здоров'я кісткової тканини. Сполуки, виявлені в бджолиному клеї, допомагають боротися з таким віковим недугою, як остеопороз.
5. Зменшує прояви герпесу
Мазі на основі прополісу можна використовувати при герпесі. Дослідники виявили, що зовнішнє застосування прополісу не тільки зменшує кількість вірусу в організмі, але і захищає від майбутніх простудних захворювань.
6. Лікує бородавки
Згідно з дослідженнями, які проводилися в 2009 році, прополіс проявляє сильну активність проти бородавок. Його ефективність на 75% вище, ніж лікування ехінацеєю. Щоб позбутися бородавок використовують свіжий прополіс або мазі та настоянки на його основі.
7. Захищає від перегріву під час тренувань
Прополіс містить багато антиоксидантів. Для людей, які активно займаються спортом, в цьому є додатковий плюс – захист від перегріву. А адже саме тепловий стрес – головна причина ранньої втоми і зневоднення при тривалих фізичних навантаженнях.
Активний інгредієнт прополісу, відомий як фенілетиловий ефір кофеїну, сприяє підвищенню спортивних результатів, роблячи людину витривалішою.
Запобіжні заходи
Незважаючи на всі корисні властивості прополісу, застосовувати його слід з обережністю.
Во-первых, исследований относительно длительного (более 3 месяцев) использования препарата не проводилось. Потому ученые не могут дать рекомендаций относительно допустимых сроков применения пчелиного клея.
Во-вторых, как и любой продукт пчеловодства, он может вызывать аллергические реакции. Поэтому, если вы страдаете от аллергии на мед, прополис вам употреблять также нельзя.
В то же время другие исследования показывают, что прополис обладает антигистаминными свойствами и помогает снять симптомы сезонной аллергии на пыльцу.
В магазині vitamins.in.ua ви знайдете різні добавки на основі прополісу, які принесуть користь вашому здоров'ю.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті