Вірус або бактерія: як їх розрізнити?

Сезон простудних захворювань у розпалі. У когось болить горло, хто страждає від нежитю і кашлю. І причини хвороби різні. Але найчастіше виникає один і той же питання: це вірусне захворювання або бактеріальна інфекція?
Адже при схожих симптомах лікування в цих двох випадках буде принципово відрізнятися. При вірусі антибіотики не потрібні, а при бактеріальних інфекціях – найчастіше необхідні. Але пити їх просто так, «для профілактики» теж не можна. Тому так важливо вміти розрізняти вірусної і бактеріальної інфекції.
Трохи про бактеріях і вірусах
Бактерії – це одноклітинні організми. Вони завжди присутні в нашому тілі. Є корисні бактерії в кишечнику, які виконують ряд найважливіших функцій, а є й умовно-патогенні. Вони знаходяться на нашій шкірі і не представляють особливої небезпеки, поки не потраплять в сприятливе середовище, де почнуть розмножуватися, викликаючи різні симптоми.
Особливо часто ці бактерії поселяються на слизовій органів дихання. Якщо імунітет ослаблений, то організм не може контролювати їх чисельність, і розвивається захворювання.
Вірус – це позаклітинна форма життя. Проникаючи в людську клітину, він починає розмножуватися, і людина захворює. На щастя, імунна система має спеціальні механізми, які здатні знищити вірус. Якщо імунітет людини працює правильно, то організм сам може перемогти більшість вірусів, якщо йому не заважати.
Причиною абсолютної більшості ГРЗ є віруси. Бактеріальне ускладнення може розвинутись вторинна інфекція в ослабленому хворобою організмі або при неправильному лікуванні.
Як відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної
Точну відповідь можна отримати тільки за результатами загального аналізу крові. Тому важливо вчасно звернутися до лікаря, який оцінить стан і призначить правильне лікування.
Але і самим також варто знати симптоми, за якими можна відрізнити вірус від бактерії.
Для бактеріальної інфекції характерно:
-
відсутність поліпшень через 5-7 днів хвороби;
-
повторне різке підвищення температури після поліпшення;
-
утруднене дихання;
-
рясні жовті або зелені виділення з носа в поєднанні з високою температурою.
У цьому випадку необхідно терміново звернутися до лікаря, так як з лікуванням бактеріальних ускладнень краще не затягувати.
Лікування вірусних інфекцій
Як ми вже говорили, імунітет людини вміє боротися з більшістю вірусів. Якщо цей імунітет працює правильно. Тому особливого лікування ГРВІ не вимагають. Головне – не заважати організму боротися і не допустити ускладнень.
Деякі засоби допомагають полегшити симптоми, але кардинально вплинути на тривалість хвороби вони не можуть.
Що ж можна зробити, щоб поліпшити стан?
-
Часто пити. Напої можуть бути різні, але краще віддати перевагу трав'яним чаїв або спеціальних розчинів для регідратації. При високій температурі наш організм втрачає багато рідини, ці втрати дуже важливо заповнювати. Рясне пиття може навіть знизити температуру без прийому жарознижуючих.
-
Промивати ніс спеціальними засобами на основі морської води або фізіологічним розчином, щоб полегшити дихання.
-
Правильно сякатися. Ніс не можна затискати, інакше можна отримати ускладнення у вигляді отиту.
-
Зволожувати і провітрювати приміщення, щоб не допустити висихання слизу.
-
Вживати спеціальні льодяники від болю в горлі або натуральний мед.
-
Збивати температура за допомогою дозволених препаратів, якщо вона перевищує 38,5 градуса або людина дуже погано переносить її.
Під час ГРВІ апетит, як правило, падає. Не варто змушувати хворого силою. Щоб поповнити запаси організму вітамінами і мінералами, можна пропити мультивітамінні комплекси. Вони зміцнять організм і підтримають його сили у боротьбі з вірусом.
Пити антибіотики при вірусної інфекції не можна. Це не допоможе вам швидше встати на ноги. А лише навпаки, може зашкодити мікрофлорі кишечника.
Крім цього, необгрунтований прийом антибіотиків призводить до появи резистентних (стійких) форм бактерій. З ними цей препарат може вже не впоратися, коли така необхідність виникне.
Лікування бактеріальної інфекції
Якщо у випадку ГРВІ лікування спрямоване на усунення симптомів, то у випадку з бактерією – боротися потрібно з причиною, тобто збудником захворювання.
І призначити це лікування повинен лікар. Він підбирає антибіотик, обов'язково враховуючи те, які препарати ви вже брали, і які реакції у вас були. Краще всього провести бакпосев, щоб точно виявити збудника і призначити препарат, який буде найбільш ефективним.
До захворювань, викликаним бактеріальною інфекцією відносяться:
-
запалення легенів (пневмонія);
-
бактеріальний синусит;
-
гнійний отит;
-
бактеріальний бронхіт.
Діагнози отит і бронхіт ще не означають обов'язковий прийом антибіотиків. Якщо бактеріальної інфекції немає (це перевіряється аналізами), то лікар може призначити і інше лікування (судинозвужувальні препарати, відхаркувальні засоби).
У будь-якому випадку дуже важливо стежити за динамікою розвитку хвороби, щоб не пропустити той момент, коли лікування потрібно скорегувати.
Постановка діагнозу та призначення лікування – обов'язки лікаря. А ваше завдання – щоденно піклуватися про своє здоров'я, щоб рідше відвідувати медичні установи. Будьте здорові!
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті