11 правил життя з гіпертонією
Гіпертонія – бич нашого століття, в Україні близько 70% людей старше 50 років страждають такою недугою. Навесні і восени цей показник ще збільшується, з-за того, що погода стає нестійкою, а тіло перебудовується на зимовий або літній режим. Останнім часом хвороба «відвойовує» собі все більше молодих людей і навіть маленьких дітей. Лікарі пов'язують це з малою рухливістю, зайвою вагою, поганою спадковістю.
Чи можна повноцінно жити з гіпертонією? Можна! Але для цього потрібно дотримуватися простих правил:
1. Почніть більше рухатися
Ніхто не говорить про те, щоб ви завтра ж почали бігати марафони. Для початку, наприклад, можна поставити собі мету і підніматися в квартиру не на ліфті, а пішки (зрозуміло, якщо вона не на 15 поверсі). Також можна виділити 20 хвилин в день, щоб просто погуляти навколо будинку перед сном. Намагайтеся, коли можливо, обходитися без машини і міського транспорту, адже 1-2 зупинки можна пройти пішки.
2. Почніть знижувати вагу
Ви давно мріяли схуднути? Тепер зробіть це метою №1, адже піде вагу, а разом з ним знизиться і тиск! Лікарі кажуть, якщо у чоловіків талія більше 102 см, а у жінок – більше 88 см – вони вже знаходяться в групі ризику. Тільки не потрібно пробувати на собі всі дієти поспіль – найчастіше це ні до чого доброго не призводить, а тільки ще більше засмучує здоров'я.
В даний час розроблені спеціальні формули для дієти, які прекрасно працюють в комплексі з правильним харчуванням і помірними фізичними навантаженнями. Починайте заняття з 15 хвилин в день і доводите до 30-40 хвилин. З повсякденного меню виключіть по можливості солодке і борошняне.
3. Знайдіть баланс білків і вуглеводів
З віком у людини збільшується потреба в білку і знижується толерантність до вуглеводів. Це означає, що в раціон потрібно вводити рибу і молочні продукти, а також нежирні сорти м'яса – курку, телятину, індичку. Вершкове масло, свинину та інше жирне м'ясо варто виключити або вживати по-мінімуму. Також віддавайте перевагу овочам, фруктам, ягодам і каш, замість цукру, цукерок і випічки.
4. Перегляньте кількість прийомів їжі
Гіпертонікам рекомендовано харчуватися невеликими порціями 4-5 разів на день. Якщо це технічно складно (наприклад, ви працюєте), вибирайте в якості перекусів фрукти або здорові закуски, а не солодощі і смажені пиріжки.
5. Вживайте корисні продукти
За способом приготування варто віддати перевагу відварювання, запікання і приготування на пару. З продуктів вибирайте багаті:
- калієм (рис, банани, родзинки, курага, вівсянка, пшениця, молоко і йогурт);
- магнієм (квасоля, горох, сочевиця);
- вітамін С (шипшина, цвітна капуста, смородина);
- вітамін А (печінку, моркву, яєчний жовток);
- вітаміни групи В (капуста, висівки).
6. Користуйтеся тонометром
Вимірюйте тиск щодня протягом двох тижнів. Якщо спостерігаються часті стрибки вище 140/90, вам, швидше за все, пропишуть ліки. Якщо ж тиск стабільно в межах норми – таблетки не потрібні.
Єдине – вимірювання потрібно проводити правильно: вранці і ввечері перед прийомом їжі, тримаючи руку на рівні серця. Манжетку накладайте прямо на шкіру на два пальці вище ліктьового згину. При користуванні механічним тонометром накачуйте повітря швидко, а спускайте повільно. За півгодини до маніпуляцій не паліть, не займайтеся спортом і не нервуйте.
7. Знайте своє «робоче» тиск
Якщо ви давно живете з підвищеним тиск, вам потрібно знати, при яких показниках ви відчуваєте себе добре. Якщо ваша норма, наприклад, 150/90, то не думайте збивати показники до класичних 120/80. Це значно погіршить ваш стан: по суті, для вас це стане зниженим тиском. У разі виклику швидкої або відвідування лікаря завжди говорите, яке саме ваше «рідне» тиск.
8. Не займайтеся самолікуванням
Препарати для зниження тиску призначає лікар. Не поспішайте говорити про їх неефективності після першого ж прийому деяких ліків для помітного результату може знадобитися від 2 днів до тижня. Самовільно скасовувати таблетки також не можна – це загрожує стрибком тиску. Про свій стан обов'язково повідомляйте лікаря. Підтримати організм можна органічними добавками.
9. Не нервуйте
Цей банальний рада насправді – чи не головне правило для гіпертоніків. Наше життя часто-густо – стрес і викид адреналіну. Саме це звужує судини і робить їх менш еластичними. Тому вечірніх новин варто віддати перевагу гумористичні передачі, а ще краще – книгу.
10. Боріться з безсонням
Спати бажано не менше 6 годин на добу, вставати і лягати на дно і той же час, перед сном бажано гуляти на свіжому повітрі, тільки не бігати, а спокійно йти. До телевізору і смартфону в вечірній час (та й протягом дня) краще не підходити взагалі. Якщо самостійно нормалізувати сон не виходить, користуйтеся снодійними чи заспокійливими БАДами.
11. Проходьте щорічне обстеження
Тримайте руку на пульсі» і проходите диспансеризацію кожен рік. Хоча гіпертонія і вважається хронічним захворюванням, проте за даними медиків чверть хворих одужує і забуває про ліки. Потрібно всього лише дотримуватися цих простих правил!
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті