Солодке заспокійливе для підтримки організму
Гліцин (кислота аминоэтановая або аминоуксусная) – найпростіша замінима білковоутворююча кислота. Вона присутня у всіх тканинах, але найбільше її в мозку (спинному і головному). В оптимальних умовах виробляється печінкою з треоніна і серину або холіну. Гліцин регулює процеси збудження і гальмування ЦНС, допомагає виводити отрути з організму і швидше гоїтися ран.
Цікаво, що американські вчені знайшли молекули цієї речовини навіть у космосі – в пилу комети, якій понад 4,5 млрд. років.
У перекладі з грецької назва амінокислоти означає «солодкий». І дійсно, гліцин, отриманий хімічним шляхом, являє собою солодкуватий безбарвний порошок без запаху. А ще він широко використовується в харчовій промисловості для поліпшення смаку продуктів. На етикетках позначається як Е640 і для більшості споживачів абсолютно безпечний.
Показання до застосування
У препарату досить широкий список показань. Його призначають при низької розумової працездатності, захворюваннях головного мозку, викликаних травмами, вегетосудинної дистонії, неврозах. Також з його допомогою згладжуються симптоми метеозалежності у період різких стрибків температури та атмосферного тиску.
Його прописують навіть новонародженим дітям – ліки допомагає їм впоратися із занепокоєнням. Дітям постарше він дозволяє швидше пристосуватися до мінливої обстановці, коригує гіперактивність і неуважність у підлітків. Речовина покращує пам'ять, сприяє більш ефективній підготовці до іспитів або змагань.
Ознаки нестачі і надлишку гліцину
Якщо в організмі не вистачає амінокислоти, то спостерігається слабкість і тремтіння в тілі, підвищена нервова збудливість, поганий сон і депресія. Якщо ж речовини занадто багато, то відчувається втома, почервоніння обличчя, алергічні реакції, прискорене серцебиття.
Добова потреба
Необхідна кількість речовини для різних людей неоднаково:
- дитині треба 0,1 г/добу;
- дорослому – 0,3 г/добу;
- спортсмену – 0,8 г/добу.
Потреба амінокислоти зростає при:
- травмах мозку;
- стресах;
- інсультах та інфарктах;
- отруєннях (алкоголем або ліками);
- захворюваннях ЦНС.
Організму потрібно менше гліцину при:
- вагітності і лактації;
- гіпотонії;
- індивідуальної непереносимості;
- виконанні робіт, що вимагають швидкої реакції (наприклад, водіння автомобіля).
В організмі речовина не накопичується, а в процесі метаболізму розпадається на газ і воду. Крім того, воно взаємодіє з залізом і кальцієм – при їх достатній кількості відбувається більш повне засвоєння амінокислоти. Також на це впливає дотримання питного режиму, збалансоване харчування і рухова активність.
Звичайна тривалість курсу – 7-14 днів, хоча його можна продовжити і до місяця. Повторний курс ліки слід приймати не раніше, ніж через місяць після попереднього.
У яких продуктах багато гліцину?
Максимальна концентрація спостерігається в білковій їжі. Найбільше цього елемента в бобових, гарбузовому насінні, ядрах арахісу, мигдалі і насінні соняшнику. Крім того, їм багаті:
- льон (1,248 р);
- кунжут (1,215 р);
- гречка (1,031 р);
- кешью (0,937 р).
Всі цифри наведені з розрахунку на 100 г продукту.
Багато лікарів вважають гліцин одним з найкращих заспокійливих. Він не викликає звикання, коштує недорого і має зовсім невеликий список побічних ефектів і протипоказань. Однак приймати його варто все ж суворо за показаннями лікаря. Без походу до лікаря можна лише підкоригувати свій раціон харчування або збагатити його біологічно активними добавками.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті