Залізне здоров'я: все, що ви повинні знати про головне металі в організмі
Залізо – важливий мінерал для життєдіяльності людини. Він зустрічається в організмі лише в розчиненому і нетоксичної формі. А ось вільне залізо – навпаки, небезпечно, оскільки швидко окислюється і перетворюється в важкорозчинні речовини. В ідеалі, якщо «зібрати» його, то повинно вистачити на великий шуруп, тобто 2,5-4,5 р. Щоденно кількість елемента має поповнюватися. Добові норми становлять:
- у дітей та підлітків до 18 років – 5-15 мг;
- у жінок – 15 мг (при вагітності 20 мг);
- у чоловіків 10 мг.
Проте нестача заліза – дуже поширене стан. Серед усіх анемій – залізодефіцитна впевнено займає лідируючі позиції, на неї припадає до 90% всіх випадків. За даними ВООЗ на землі нею страждають 1,62 млрд. чоловік. Причому особливо часто патологія зустрічається у дошкільнят (47,4%), а найрідше – у чоловіків (12,7%). Норма гемоглобіну залежить від статі і віку людини, але в середньому становить від 120 до 160 г/л.
Функції заліза
Речовина відіграє значну роль практично в усіх життєвих процесах, але основні його функції такі:
1. Метаболізм. Без заліза не обходиться руйнування і утилізація токсинів, обмін холестерину, робота імунної системи.
2. Постачання кисню. Гемоглобін – білок, з якого складаються червоні кров'яні тільця (еритроцити), а залізо – важлива складова цього білка. Воно відповідає за захоплення кисню і відпрацьованого вуглекислого газу. Перший транспортується до тканин, а другий – назад до легким.
Чим загрожує нестача і надлишок заліза?
Надмірна кількість речовини в організмі спостерігається набагато рідше, ніж його недолік. Ситуація часто виникає при перенасиченості залізом питної води, деяких хворобах печінки і селезінки. Симптомами такого стану звичайно служать:
- постійне розлад шлунка;
- пігментація на шкірі;
- занепад сил і запаморочення.
Якщо стан не коригувати, воно може привести до більш серйозних захворювань: артриту, діабету і навіть онкології.
Нестача заліза найчастіше викликана незбалансованим харчуванням. Крім того, до неї призводять:
- дефіцит вітамінів В12 і С, без яких воно не засвоюється;
- крововтрати;
- гастрити;
- зараження гельмінтами;
- порушення роботи щитовидної залози.
Основними симптомами служать постійна втома і блідість, а також відчутна задишка і тахікардія навіть при незначному фізичному навантаженні. Крім того, можуть спостерігатися сухість шкіри, ламкість нігтів, випадання волосся. Запаморочення, головний біль і розсіяна увага стають постійними супутниками людини. Ігнорування проблеми призводить до серйозних наслідків у вигляді голодування клітин всього організму і зниження імунітету.
Як підняти рівень заліза в крові?
Звичайно, перший крок – це похід до лікаря і здача аналізів. Однак, навіть маючи їх результати на руках, не варто займатися самолікуванням, адже железодефицит може бути викликаний серйозним порушенням роботи внутрішніх органів, при якій звичайні таблетки не допомагають. Це значить, потрібно потрапити до лікаря, і якщо він скаже, що анемія, пов'язана з неправильним харчуванням, тоді сміливо діяти. Збагачення крові відбувається з трьох джерел:
1. Харчові продукти. Багато заліза міститься у телятині і яловичій печінці, яйцях, горіхах і бобових, яблуках, гранатах, ізюмі та інжир. Такий раціон варто обов'язково доповнювати продуктами з вітаміном В12 (морепродукти, риба) і вітаміном С (шипшина, обліпиха, цитрусові). А ось споживання чаю, кави і газованої води бажано скоротити до мінімуму, а алкогольні напої повністю «вигнати» з життя.
Обратите внимание, что железо из продуктов животного происхождения усваивается примерно в 5 раз лучше, чем тот же минерал из растений и молока. В последних содержатся различные кислоты и кальций, которые снижают усвояемость. Если вы придерживаетесь вегетарианских принципов питания – старайтесь совмещать овощи, богатые железом, с цитрусовыми, сладким перцем или капустой, которые полны витамина С.
2. Витамины и микроэлементы. Разумеется, очень важен прием самого железа, но и без витаминов А, С, Е, группы В также не обойтись. Разумно еще попить комплексы с цинком, медью и марганцем.
3. Біологічно активні добавки. Це також відмінний помічник при нестачі заліза. Правильно підібрана доза здатна нівелювати брак вже за 1-2 місяці.
Якщо хочете домогтися поповнення заліза швидше, вставте правильний раціон харчування з БАДами або вітамінами. Повірте, ні постійні аврали на роботі, ні похмуре небо і опади не повинні призводити до постійної втоми. Щоб знову відчути смак життя іноді потрібно просто додати в організм» трохи заліза!
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті