Як заспокоїти нерви без «хімії»? 5 вітамінів і мікроелементів від стресу
Посилення карантину, важкі новини з усіх кінців країни, необхідність постійно захищатися від невидимої зарази... Така ситуація може вибити грунт з-під ніг навіть у самого спокійного людини. У результаті з-за нервового потрясіння сідає імунітет і підвищується ризик захворіти вірусом.
Крім того, при постійному емоційному напруженні організм швидко слабшає і стає вразливим для серйозних «нервових» хвороб – гіпертонії, проблем з ШКТ і гормональної сферою.
Як зрозуміти, що ваша нервова система перевантажена?
- Постійно відчуваєте тривожність і напругу.
- Не хочете нічого робити, не радують улюблені заняття і захоплення.
- Вранці та вдень вам хочеться спати, а вночі безсоння або часті пробудження.
- Відчуваєте безпричинну втома протягом дня.
- Дратуєтеся через дрібниці, почастішали конфлікти з близькими.
- Не можете зосередитися навіть на простих завданнях.
Якщо ви знайшли у себе декілька пунктів – це важливий сигнал організму про те, що йому потрібна підтримка. І тут є дві новини. Погана новина полягає в тому, що ігнорування цих сигналів може призвести до серйозних наслідків. При нервовому напруженні багато систем організму переходять в режим максимальної активності і працюють на знос. Тому виникають серйозні хвороби, серед яких:
- бронхіальна астма;
- головні болі і запаморочення;
- панічні атаки і неврози;
- гіпертонія, інфаркт, інсульт;
- печія, виразка;
- зниження лібідо, проблеми з ерекцією, безпліддя, збої менструального циклу;
- цукровий діабет;
- депресія.
Крім того, знижується імунітет через надмірної витрати корисних речовин і ресурсів організму.
Хороша новина – впоратися з напругою і його наслідками на початкових етапах можна за допомогою вітамінів і мікроелементів. Нижче ми розповімо, які вітаміни, і в яких кількостях потрібні, а також де вони утримуються.
Магній (Mg)
Ця речовина допомагає знизити збудливість, позбавить від безсоння, поверне сили і підтримує серцево-судинну систему.
Mg міститься в таких продуктах:
- Пророщені зерна пшениці.
- Горіхи.
- Шпинат і спаржа.
- Соєві продукти.
- Какао.
Симптоми нестачі магнію:
- запаморочення;
- відчуття нестачі повітря і ком у горлі;
- прискорене серцебиття;
- безсоння і стрес.
Стрес, тривале напруження, гіподинамія, шкідливі звички (вживання алкоголю) виснажують запаси магнію.
Добова норма для дорослої людини становить 280-400 мг (близько 4-5 мг/кг маси тіла). Фізичні і емоційні навантаження збільшують потребу в цьому елементі, тому у багатьох людей є дефіцит. Недолік магнію пов'язують з розвитком ішемічної хвороби серця, аритмією, мігренню, остеопорозом та іншими небезпечними захворюваннями.
Вітамін B6 (піридоксин)
Вітамін В6 сприяє поліпшенню настрою, зміцнює імунітет і підтримує мозок. Піридоксин – один з головних вітамінів для жінок. Він полегшує симптоми при ПМС і менопаузи, а також допомагає зберегти красу волосся.
Ознаки нестачі піридоксину:
- постійна втома;
- дратівливість, головний біль;
- дерматити і суха шкіра, лупа, випадання волосся;
- тріщини на губах.
Продукти в яких міститься вітамін B6 – (волоські горіхи і фундук), насіння, пшеничні висівки, квасоля.
Добова доза вітаміну залежить від статі і віку. Для жінок досить 1.8 мг, чоловікам потрібно 2 мг. Вагітні і годуючі жінки можуть вживати до 2.3 мг, а для людей старше 75 років 2.3 мг – обов'язкова норма.
Вітамін B3 (PP, нікотинова кислота)
Вітамін B3 допомагає організму виробляти енергію. Відмінно справляється з «шкідливим» холестерином, підтримує серце. Нормалізує обмін речовин, знижує тиск.
Дефіцит нікотинової кислоти проявляється роздратуванням, головним болем, безсонням і зниженням імунітету. Також людина може втрачати вагу і відчувати проблеми з шлунково-кишковим трактом (часті запори або проноси). У важких випадках виникає пелагра – смертельне захворювання.
Продукти, багаті вітаміном РР:
- гречка;
- квасоля;
- субпродукти (печінка, нирки);
- яблука.
Добова доза – 20 мг.
Вітамін С
Вітамін С регулює гормони стресу кортизол і адреналін. Допомагає виробляти гормон серотонін, який перешкоджає депресії. Також вітамін стимулює імунітет і є потужним антиоксидантом.
Продукты с высоким содержанием: цитрусовые, шиповник, помидоры, лук, цветная капуста.
Признаки нехватки витамина С:
- кровоточивость;
- сухая кожа;
- сухие волосы;
- долгое заживление ран.
Суточная доза: для женщин – 75 мг, для мужчин – 90 мг.
Витамин B12 (цианокобаламин)
Витамин В12 участвует в обмене веществ, обеспечивает организм энергией и предотвращает анемию. Также цианокобаламин устраняет тревожность и раздражительность, нормализует давление, улучшает память, а за счёт выработки мелатонина помогает избавиться от бессонницы.
Болезни и симптомы, связанные с нехваткой витамина:
- анемия;
- гибель нервных клеток;
- депресія;
- втрата чутливості і рефлексів.
Ціанокобаламін міститься тільки в продуктах тваринного походження, це важливо враховувати веганам. Багато вітаміну в печінці, м'ясі, яйцях, рибі і морепродуктах.
Добова доза для дорослих – 2.4 мкг в день.
Як бачите, природа подбала про нашій нервовій системі. Залишилося вибрати відповідні засоби і дати собі трохи відпочити.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті