Вітамін D3: чому він так потрібен саме зараз і як його отримати

Життя сучасної людини сповнене турбот — щоденна суєта, робота, зустрічі — величезна кількість часу ми проводимо у закритих приміщеннях.. Крім того, зовнішні фактори, такі як віруси та інфекції, нестабільність, непередбачені події також чинять негативний вплив на наше здоров'я. Як наслідок, стреси, дратівливість і хронічна втома стають супутниками життя.
А щоб зовнішність і самопочуття не давали збій, слід підтримувати необхідну концентрацію вітамінів і мінералів. Вітаміни А, В, З, Е безумовно важливі для нормального функціонування організму.Але «сонячний вітамін» — D3 — отримав особливу роль в нашому організмі, і його дефіцит помітний відразу.
Звідки береться D3
Вітамін доступний у двох формах — D2(виробляється з рослин і грибів) і D3(вітамін тваринного походження). Лікарі рекомендують приймати добавки, що містять форму D3, тому що вона найбільш схожа на ту, яка синтезується в нашому організмі. D3 вважається попередником гормону, адже він природним чином виробляється в шкірі, коли вона піддається впливу сонячного світла. Жирна риба, яєчні жовтки і сир також є його цінними джерелами. У свою чергу добавки — це альтернативний варіант, особливо популярний в осінньо-зимовий період, коли сонячного світла недостатньо і організм не отримує D3 в достатній кількості.
Життєво важливі властивості вітаміну D3
Дослідження останніх років показують, що рецептори вітаміну знаходяться майже в кожній клітині, і як тільки D3 зв'язується з рецептором, він впливає на гени, викликаючи зміни на клітинному рівні. Таким чином, D3 впливає на багато важливих процесів в організмі.
Здоров'я кісток
Головна властивість вітаміну — регулювання і засвоєння фосфору і кальцію, які забезпечують щільність і міцність кісток і зубів.
Противірусний ефект
COVID-19 — епідемія, з якою зіткнувся весь світ. Тривалий карантин зобов'язав сидіти вдома, бо сьогодні лікарі настійно рекомендують приймати добавки вітаміну D3, адже у цьому році перебування в приміщеннях було більш частих, ніж звичайно. Крім того, багато лікарів вважають, що відмінний противірусний ефект забезпечує коктейль, що складається з цинку, селену і вітаміну D.
Контроль інсуліну
Вітамін D3 — ключ до контролю рівня глюкози в крові. Він регулює і активізує підшлункову залозу, запускаючи процес вироблення інсуліну.
Профілактика раку
Експерименти Національного інституту раку доводять, що D3 здатний боротися з раком. У пухлинах вітамін володіє декількома діями — він запобігає розвитку ракових клітин, впливає на експресію генів, що беруть участь в розвитку раку.
Зниження кров'яного тиск
Дослідження Бостонського університету показали, що гіпертоніки, щодня вживають добавки вітаміну D, можуть регулювати і контролювати свій тиск. Нирки виділяють ренін — фермент, який впливає на кровоносні судини, а D3 здатний регулювати його концентрацію, знижуючи кров'яний тиск.
Боротьба з депресією
Наукова стаття 2017 року, опублікована в журналі Neuropsychology, описує взаємозв'язок між депресією і дефіцитом вітаміну D. Багато людей відчувають себе набагато щасливішими, коли світить сонце, адже під впливом променів відбувається синтез вітамінів. Тому лікарі настійно рекомендують вживати добавки в осінній і зимовий періоди.
Чим загрожує дефіцит D3
Останнім часом вітаміну приділяється багато уваги, адже з кожним роком людей з його дефіцитом все більше, а проблеми стають складніше. Симптоми дефіциту включають:
- м'язові болі, слабкість і ломота;
- сильні болі в кістках, ймовірність стресових переломів;
- депресія;
- підвищена стомлюваність.
На тлі дефіциту вітаміну можуть розвиватися:
- захворювання серцево-судинної системи;
- діабет;
- гіпертонія;
- інфекції;
- рак товстої кишки, простати, грудей;
- розсіяний склероз.
Скільки вітаміну D вам потрібно
Количество D3 в организме зависит от возраста человека, показателей здоровья, особенностей организма. Перед тем как принимать добавки, стоит проконсультироваться с врачом и сделать простой анализ крови, который поможет определить, есть ли у вас дефицит витамина и требуется ли его дополнительный прием. Профилактическая доза витамина D в пище для людей 18−50 лет составляет не менее 15-20 мкг/день(600 МЕ), для беременных и кормящих — 20-25 мкг/день(800-1000 МЕ), людям старше 50 лет — 22-25 мкг/день(800-900 МЕ).
Избыток D3
Как говорил Гиппократ: «Все хорошо, что в меру» и витамин D3 не исключение. Прием высоких концентраций добавок в течении длительного периода может привести к накоплению большого количества кальция в организме, развивается гиперкальциемия. В результате кости ослабевают, повреждается сердце, возникает почечная недостаточность. Кроме того, при избытке витамина могут наблюдаться неприятные ощущения в животе, запоры или диарея.
Вітамін D – це важливий елемент для підтримання повноцінного здоров'я нашого організму. Харчуйтеся правильно, займайтеся спортом, більше гуляйте на свіжому повітрі, приймайте вітаміни — і тоді проблем з дефіцитом такого важливого нутриента, як вітамін D3, у вас не буде.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті