Важливість коензиму Q10 для здоров'я серцево-судинної системи
Потреба організму в коензимі Q10 настає після тридцяти п’яти років для запобігання розвитку серцево-судинних захворювань, а також процесу завчасного старіння. Але власні запаси Q10 з роками значно зменшуються. Тому настає раціональна необхідність доповнювати звичайний раціон дієтичними добавками, які подбають про стан клітин та судин. Коензим відіграє важливу роль у здоровому функціонуванні серцево-судинної системи та стані імунітету загалом.
Що таке коензим Q10?
Коензим Q10 – це корисний та поживний елемент, що виділяється натуральним способом та зберігається в мітохондріях. Інша назва речовини – убіхінон. Він синтезується кожною клітиною організму, особливо його багато в тканинах мозку, міокарду, печінки, нирок, підшлункової залози.
Коензим характеризується двома основними ефектами, це:
- участь в енергетичному клітинному обміні;
- антиоксидантна дія та захист клітин від окислення.
Окрім цього, помічена корисна властивість речовини очищати організм від токсинів та шлаків, відновлювати клітини тканин, не допускати розвиток злоякісних пухлинних утворень.
У різних людей рівень убіхінону буде різним. На його кількість впливає ряд факторів: стать, вік, рівень холестерину та тригліцеридів, а також наявність шкідливих звичок.
Однак у молодому віці організм забезпечує себе достатньою кількістю Q10. Цей процес сповільнюється з роками й може обернутись проблемами зі здоров’ям, розвитком ознак старості.
Варто зауважити, що і в молодих осіб може трапитися дефіцит коензиму Q10, причини:
- недостатність вітаміну В6;
- побічна дія лікарських препаратів на зниження холестерину;
- генетичні вади;
- мітохондріальні захворювання.
На сьогодні заповнити недостачу даного мікроелемента успішно можуть спеціальні дієтичні добавки, різні косметичні та доглядові засоби.
Корисні властивості та ефективність коензиму Q10
Корисні властивості коензиму можна виокремити як для жінок, так і для чоловіків. Жінкам він допомагає зберегти молодість та красу: розгладжує зморшки, надає шкірі пружності, активує роботу сальних залоз, має ранозагоювальну дію.
Чоловічій статі убіхінон нормалізує рівень холестерину, укріплює судини, знижує больові відчуття в м’язових тканинах після напружень. Значно збільшується витривалість та загальний тонус.
Коензим Q10 приймають задля таких ефектів:
- покращує роботу серця та серцево-судинної системи – препарат рекомендують при ішемічній хворобі, аритмії, атеросклерозі;
- запобігає спазмам, судомам та больовим відчуттям у м’язах у спортсменів;
- сприяє кращому засвоюванню вітамінів та мінералів;
- укріплює нервову систему, покращує пам'ять;
- запобігає розвитку хвороб ротової порожнини як пародонтит, стоматит, гінгівіт;
- нормалізує обмін речовин, що позитивно відображається на статурі;
- знижує ризик легеневих захворювань;
- має відновлювальну та загоювальну дію.
Окрім цього, коензим допомагає справлятися з депресивними станами, нервовими розладами та головними болями.
Користь коензиму Q10 для серця
Ефективна робота серцевого м’яза пов’язана зі споживанням енергії з клітин. Збільшення енергії сприяє поліпшенню кровообігу та стану серцево-судинної системи. Саме для цієї цілі рекомендоване застосування убіхінону.
Q10 здатен попередити поширені патології, що стають причинами серцевої недостатності, та виключає ризики атеросклерозу, сердечних пошкоджень, дисфункції внутрішніх шарів судинних стінок.
Каталізатором серцевих нападів, хвороб судин чи інсультів часто виступає атеросклероз – ураження великих кровоносних судин. Наслідком атеросклерозу може бути хвороба коронарної артерії. Це проявляється стенокардією та викликає ішемію. Більш запущена хвороба загрожує інфарктом та серцевим нападом. Коензим Q10 ефективно бореться з факторами прояву атеросклерозу.
При серцевій недостатності Q10 також показує корисні властивості: покращує тонус серцевого м’яза, збільшує кількість крові в одному викиді, фракцію викиду. Зменшує токсичний вплив окислення клітин.
Загалом можна підсумувати, що практична користь для серцево-судинної системи починається від профілактичних та стимуляційних ефектів до відновлювального та оздоровчого впливу під час хвороб.
Рекомендації щодо приймання добавок Q10
Оскільки убіхінон – це жиророзчинна сполука, його засвоювання має повільний характер. Тому приймати його рекомендовано під час або після вживання їжі. Слід врахувати, що перед сном від речовини краще відмовитись, адже вона сприяє активному виробленню енергії.
Препарат, що містить коензим Q10, має призначати лікар.
Показання:
- нормалізація функціонування серцево-судинної, імунної, нервової систем;
- омолодження та гальмування процесів старіння;
- детоксикація;
- при вживанні препаратів, що понижують рівень Q10;
- захворювання ясен;
- інтенсивні спортивні навантаження;
- терапія фертильності.
Доросла здорова людина може вживати 200 мг речовини на добу. Так варто робити протягом місяця, а далі вдвічі знизити норму – 100 мг. Курс становить 3 місяці.
Для активних людей, спортсменів та осіб з гіпертонією норма становить 200 мг весь період приймання. Вказану дозу можливо приймати за один раз або ж розділити на два.
Протипоказаннями для вживання коензиму можуть бути індивідуальна непереносність, вагітність та період лактації. Склад різних добавок із вмістом Q10 може відрізнятися, тому варто уважно прочитати інструкцію.
Заборонено приймати дітям. Порадитися з лікарем мають ті пацієнти, що проходять лікування щитоподібної залози та курси хімієтерапії.
Стосовно побічної дії, то сполука вважається безпечною. Негативні симптоми виникають тільки в разі зловживання та перевищення добової норми.
Побічні реакції:
- нудота та блювання;
- діарея;
- печія;
- запаморочення, головні болі;
- слабкість.
Харчові добавки не варто розглядати як заміну повноцінного харчування. Також це не лікарський засіб. Тож задля ефективного результату слід комплексно підходити до оздоровчого процесу.
Наслідки дефіциту коензиму Q10 в організмі
Причинами пониження рівня убіхінону може бути не тільки вік людини. Також на це мають вплив вживання алкоголю, підвищення рівня холестерину та тригліцеридів, різні захворювання, як, наприклад, гіпертонія чи серцева недостатність.
Дефіцит сполуки може мати такі негативні наслідки:
- втома та виснаження – брак енергії після фізичних навантажень, зниження мозкової активності, недостатньо сил у м’язах, депресія;
- імунітет – система важче переносить та бореться з такими хворобами, як грип, застуда, герпес;
- кровоточивість та хвороби ясен;
- біль – головний, м’язовий болі переходять у ранг хронічних;
- хвороби серцевого м’яза – зниження енергопостачання може спричинити ішемію, котра, своєю чергою, викликає недостатність.
В яких продуктах міститься коензим Q10?
Природа не тільки заклала продукування коензиму організмом людини, а й забезпечила безліч продуктів рослинного та тваринного походження високим вмістом цієї речовини.
Можна поповнити рівень убіхінону в організмі, вживаючи такі харчові продукти, як:
- шпинат;
- морська риба: тунець, сардини;
- м'ясо: курятина, яловичина;
- яйця;
- рослинна олія;
- горіхи;
- боби;
- капуста: броколі, кольорова;
- авокадо;
- виноград.
Загалом перелічена їжа багата й іншими, не менш важливими вітамінами та мінералами для здоров’я людини. Та все ж натуральні джерела коензиму не мають такої концентрації речовини, як спеціальні харчові добавки. Тому приймання таких препаратів буде більш ефективним та раціональним.
Підсумок
Коензим Q10 є вітаміноподібною речовиною, що виробляється організмом та міститься у всіх його клітинах. Головна функція полягає в запобіганні окислювального стресу. З віком рівень коензиму знижується та потребує поповнення.
Високу ефективність мікроелемент показав у напрямку стимуляції та підтримки серця й судин. Він сприяє відновленню тонусу, функціонування та енергозабезпечення організму.
Здорова підтримка убіхінону має значення й для роботи мозку, нирок, печінки та інших енергозалежних органів людини. Регулярне вживання препаратів із коензимом здатне значно покращити їх стан та функціонування.
Отже, коензим Q10 належить до ряду надважливих для організму сполук, які потребують постійної підтримки балансу. Це можна забезпечити відповідними харчовими продуктами або ж спеціальними добавками до раціону. Таким чином можливо значно покращити якість та тривалість життя
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті