Навіщо організму потрібні метали?
Так, ми не металеві роботи, але в нашому організмі теж є метали. І це не тільки залізо, про важливість якого знають практично всі. Цинк впливає на імунітет і стан шкіри. Магній, який теж відноситься до металів, регулює роботу нервової системи. Цим мінералам ми присвячували окремі статті. Але список необхідних металів на них не закінчується.
Сьогодні ми поговоримо про трійку мінералів, які також важливі для нашого здоров'я. Це мідь, хром і кобальт.
Мідь
Цей метал міститься в нашому організмі зовсім у невеликій кількості, однак бере участь у багатьох обмінних процесах.
Вироблення меланіну
Мідь – важливий компонент природного темного пігменту, меланіну, який додає забарвлення шкірі, волоссю й очам. Добавки міді допоможуть запобігти передчасній появі сивини й збережуть яскравий колір очей навіть у похилому віці.
Молодість шкіри
Одним з мінералів, який бере участь у синтезі колагену, є мідь. Тому він входить до б'юті-добавок, які створені для підтримки молодості шкіри.
Крім цього, мідь є потужним антиоксидантом. Її здатність боротися з вільними радикалами допомагає запобігти передчасному старінню.
Лікування артриту
При лікуванні запальних процесів у суглобах рекомендують пити воду, збагачену міддю. Мінеральні добавки також добре зарекомендували себе для зняття симптомів артриту.
Стимуляція головного мозку
Мідь стимулює роботу мозку, тому продукти, які її містять, відносять до категорії «їжа для розуму». Але не варто надмірно захоплюватися цим мінералом, бажаючи підняти свій IQ. У всьому має бути баланс, і надлишок міді в організмі – це теж погано.
Засвоєння заліза
Мідь сприяє всмоктуванню заліза в кишечнику. Крім цього, деяка його кількість накопичується в організмі у так званих «депо». Для того, щоб залізо могло знову надходити в кров, підтримуючи оптимальний рівень гемоглобіну, також потрібна мідь.
Зниження рівень холестерину
Дослідження показали, що мідь може знизити рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ і підвищити рівень «хорошого». Це знижує ризик серцево-судинних захворювань, наприклад, атеросклерозу та інсульту.
Симптоми дефіциту міді
Дефіцит міді може мати наступні симптоми:
-
анемія;
-
знижена температура тіла;
-
остеопороз;
-
аритмія;
-
збої в роботі щитоподібної залози.
Джерела міді
Мідь присутня як в продуктах тваринного, так і рослинного походження:
-
м'ясо і субпродукти;
-
морепродукти (особливо устриці);
-
шпинат;
-
гречка;
-
цільні злаки;
Хром
Хром також важливий для багатьох обмінних процесів, тому нехтувати його невеликим вмістом у нашому тілі не варто.
Цей метал допомагає організму регулювати рівень цукру в крові, доставляючи глюкозу клітинам. Разом з іншими мікроелементами хром бере участь у розщепленні білків, жирів і вуглеводів.
Запобігання діабету
Глюкоза необхідна кожній клітині нашого організму для отримання енергії. Але її надлишок негативно позначається на здоров'ї. Тому гормон інсулін, який виробляється підшлунковою залозою, покликаний регулювати рівень глюкози в крові. Однак іноді організм не реагує на інсулін, виникає резистентність до цього гормону. Саме для запобігання таких станів необхідне хром.
Здоров'я очі
Діабет має великий вплив на здоров'я очей і часто є причиною глаукоми – підвищення внутрішньоочного тиску. При цьому зростає також тиск на нервові закінчення і сітківку, що може призвести навіть до сліпоти. Позитивний вплив хрому на рівень цукру служить для профілактики очних захворювань.
Зниження рівня холестерину
Хром бере участь в обміні жирів і не дозволяє організму накопичувати холестерин або погані жири. А значить людина не набирає зайві кілограми, які негативно позначаються не лише на його зовнішньому вигляді, але і на здоров'я суглобів і всього організму.
Дослідження показують, що регулярне вживання добавок хрому пацієнтами, що страждають від високого холестерин, допомагає знизити рівень ЛПНЩ. Таким чином цей метал допомагає попередити розвиток атеросклерозу судин і піклуватися про здоров'я серця.
Молодість мозку
З віком наша пам'ять та інші когнітивні функції погіршуються. Нам складніше запам'ятовувати будь-яку інформацію, орієнтуватися на місцевості. Хром активізує гіпоталамус і уповільнює вікові зміни функцій мозку.
Симптоми дефіциту хрому
Стрімке зростання популярності фаст-фудів призвів до того, що все більше і більше людей стали відчувати на собі симптоми дефіциту хрому:
-
розвиток діабету;
-
втома і занепокоєння у дітей;
-
повільне загоєння ран.
Джерела хрому
Багаті цим мікроелементом такі продукти:
-
ячмінь;
-
квасоля;
-
печінка;
-
виноградний сік.
Кобальт
Кобальт є невід'ємним компонентом вітаміну B-12. Саме тому сам вітамін і називають кобаламін. Так як наш організм не здатний самостійно синтезувати кобаламін, то одними мінеральними добавками кобальту його покрити дефіцит можна – необхідно приймати повноцінний вітамін B-12.
Захист нервової системи
Вважається, що кобальт у складі вітаміну B-12 допомагає підтримувати мієлінову оболонку, яка захищає нервові клітини від пошкоджень.
Кровотворення
Кобальт бере участь в утворенні гемоглобіну. Саме завдяки йому в кістковому мозку виробляються еритроцити, а у кишечнику краще засвоюється залізо.
Вироблення гормонів
Беручи участь в багатьох обмінних процесах, кобальт впливає на роботу ендокринної системи і вироблення гормонів. Крім цього він бере участь в оновленні всіх клітин і синтезі ДНК і РНК.
Симптоми дефіциту кобальту
Дефіцит кобальту і кобаламін можуть викликати:
-
анемію;
-
швидку втомлюваність;
-
задишку;
-
збої в роботі щитовидної залози.
Джерела кобальту
Кобальт наш організм може отримувати з вітаміну B-12. Це єдиний вітамін даної групи, який міститься виключно в продуктах тваринного походження:
-
яловичої печінки;
-
молюсках;
-
рибі;
-
яйцях;
-
молоці і молочних продуктах.
Детальніше про вітаміни групи B ви можете дізнатися з нашої статті «Коротко про важливе. Вітаміни групи В».
Також кобальт міститься в:
-
буряках;
-
моркви;
-
капусті;
-
бобових;
-
абрикосах.
Навіть ті речовини, які містяться у нашому організмі в дуже малих кількостях, виконують безліч важливих функцій. А тому їх значущістю не можна нехтувати. Харчуйтеся різноманітно і приймайте мінеральні добавки, щоб забезпечити свій організм усім необхідним для здоров'я і гарного настрою.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті