10 корисних властивостей цинку
Цинк – незамінний мікроелемент для організму. Він не виробляється самостійно, ми можемо отримати тільки з їжею. Речовина щодня виводиться з організму разом з потом, тому і поповнювати його запаси потрібно регулярно.
Мікроелемент бере участь у виробництві ДНК і білків, є компонентом більш ніж 300 ферментів, сприяє зростанню і відновленню м'язів, допомагає правильно сприймати смак і запах. Крім того, він регулює роботу імунної та травної систем, а також:
- Необхідний для профілактики артриту і ревматизму.
- Грає важливу роль при формуванні кісток.
- Позитивно впливає на розумові здібності.
- Допомагає запобігти діабету і епілепсію.
- Благотворно впливає на стан нігтів і волосся.
- Потрібен для кращого засвоєння вітамінів А і Е.
- Забезпечує швидке загоєння ран.
- Допомагає боротися з вірусними захворюваннями.
- Важливий для правильної роботи репродуктивної функції чоловіків і жінок.
- Підтримує гормональний баланс в організмі.
Симптоми нестачі цинку
Недолік елементу позначається на роботі всіх органів. У першу чергу страждають:
- шлунково-кишковий тракт – у людини спостерігається постійне розлад травлення;
- пам'ять – складно запам'ятати навіть значущі події та інформацію;
- нігті – на них з'являються білі плями, нігті стають крихкими;
- волосся на гребінці щоразу залишаються цілі пучки, самі волосся стоншуються;
- нервова система – вас все навколо дратує, порушується сон, наявності перепади настрою;
- відчуття смаку – їжа здається несмачною, пропадає апетит;
- шкіра – дрібні ранки не загоюються протягом декількох днів.
Ознаки надлишку цинку
Надмірна кількість мікроелемента так само негативно позначається на організмі, як і його недолік. Людина при цьому відчуває нудоту, головні болі й напади слабкості. Крім того, порушується засвоєння міді і заліза в крові.
Денна норма споживання цинку
За даними ВООЗ необхідна добова доза цинку залежить, в першу чергу, від віку людини. Немовлята (0-1 рік) повинні споживати 2-3 мг, діти (1-13 років) – 3-8 мг, чоловіки (від 14 років) – 11 мг, жінки – 8-9 мг. Максимальна доза цинку – 30 мг/добу.
В середньому курс прийому цинкоутримуючий препаратів становить 20-40 днів. Якщо ви приймаєте Бади або таблетки більше місяця, слід збільшити дози магнію і міді в раціоні, так як може порушитися їх всмоктування в кров.
Не рекомендується пити цинк разом з антибіотиками і залізом – потрібно розділити прийоми тимчасовим інтервалом. Танін, що міститься в чаї і кави, також заважає засвоєнню елемента, а ось вітаміни С, В6 і В2 навпаки, покращують всмоктування цинку.
Хто знаходиться у зоні ризику
Найчастіше страждають від дефіциту цинку вегани і вегетаріанці, які дотримуються рослинної дієти. Крім того, він спостерігається у пацієнтів із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, такими як підвищена кишкова проникність. У зоні ризику знаходяться люди, які зловживають алкоголем, а також жінки, які приймають протизаплідні препарати.
Сполуки цинку
Магазины предлагают нам несколько соединений цинка, все они отличаются разной биодоступностью. Многие исследования подтвердили, что лучшей формой цинка является хелатная. А лучше всего организм усваивает пиколинат и цитрат цинка (на 61%), на втором месте – ацетат, глюконат и глицинат цинка (60,9%), третье место по этому показателю занимает монометионин цинка (58%). Хуже всего всасываются оксид и сульфат цинка (48%). Проценты указаны в среднем, их значения могут меняться из-за индивидуальных особенностей организма.
В каких продуктах больше всего цинка
Рекордсмен по содержанию цинка – устрицы, однако не все могут позволить себе употреблять их ежедневно. Также богаты этим микроэлементом телячья печень и угорь, красное мясо (свинина, баранина, говядина), семена тыквы, кунжута, подсолнечника, кедровые орехи и соевые бобы. Из растительной пищи цинк усваивается хуже, чем из животной. Если вы не любите или организм не переносит такие продукты, пополнить запасы цинка можно с помощью биологически активных добавок или поливитаминов.
Організм нам завжди «сигналізує» про будь-які свої потреби. Уважно прислухайтеся до себе і відразу восполняйте брак корисних речовин. Тоді всі органи будуть працювати правильно, а ви будете відчувати себе бадьорим і здоровим!
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті