Переваги прийому добавок з вітаміном D

В трійку самих корисних та важливих добавок для імунітету входить вітамін D, а точніше його форма D3. Це надважливий фактор здорового стану кісток, зубів, м’язів. Він позитивно впливає на волосся, шкіру, роботу серця, здоровий сон та гормональний баланс і просто гарне самопочуття та настрій. Та дослідження показують, що більшість людей страждають від дефіциту вітаміну, особливо в країнах віддалених від екватора, де більшу частину року тримається похмура та холодна погода. Поповнити цю нестачу можливо різними способами, що включають прийняття сонячних ванн, харчування та прийом вітамінізованих харчових добавок.
Як діє вітамін Д в організмі людини?
Роль вітаміну Д в організмі людини надзвичайно важлива, адже він забезпечує повноцінне функціонування багатьох систем та процесів життєдіяльності. Що цікаво, з продуктами харчування його потрапляє незначна кількість. Процес продукування відбувається в шкірі під впливом сонячних променів.
Вітамін Д – це жиророзчинна сполука, що бере участь в кальцій-фосфорному обміні, регулює стан вродженого та набутого імунітету та інших захисних функціях.
Вітамін Д забезпечує такі процеси:
- нормалізація роботи серця та судин;
- регулювання обмінних процесів;
- зміцнення нервової системи;
- краще засвоєння кальцію;
- укріплення кісткової та м’язової тканин;
- попереджає дитячий рахіт.
Даний вітамін потрібен організму для повноцінної життєдіяльності, функцій регенерації, захисту від патогенів та розвитку онкологічних утворень.
Види вітаміну Д
Фактично вітамін Д – це група провітамінів, що потрапляють в організм. Найпоширенішими з них та єдиними в лікарській формі виступають:
- холекальциферол – D3 – синтезується шкірою;
- ергокальциферол – D2 – отримується з продуктів харчування.
Обидві форми позитивно впливають на загальний рівень в організмі. Та все ж перевагу віддають саме Д3 за його швидке засвоєння та трансформацію. Також він має властивість накопичуватись, що корисно для підтримки балансу протягом довгого періоду.
Варто переконатись, що організм забезпечений в повній мірі цим важливим елементом, та за необхідності прийняти міри з поповнення дефіциту.
Які переваги забезпечують добавки з вітаміном Д?
Вітамін Д відіграє ключову роль в багатьох процесах, він входить в склад різних тканин, забезпечуючи нормальну функцію органів та систем. Достатній рівень даної речовини здатен вберегти організм від негативного впливу та розвитку патологій та хвороб.
Прийом спеціальних фармакологічних препаратів для поповнення балансу вітаміну Д принесе ряд переваг та корисних результатів:
- Імунітет – надійний захист від вірусів та бактерій, інфекцій та гострих респіраторних захворювань.
- Кістки – покращує засвоєння кальцію з їжі. Д3 сприяє підвищенню щільності кісток, чим знижує ризики їх ламкості, остеопорозу та інших хвороб.
- М’язи – аналогічно кістковим тканинам покращує і зміцнює м’язові. Норма вітаміну Д3 в організмі забезпечує достатню м’язову масу та міцну струнку тілобудову.
- Серце – вітамін значно покращує функцію серця, запобігає серцевій недостатності, розвитку серцево-судинних захворювань, інсультів, артеріального тиску.
- Мозок – значно активізується робота мозку, концентрація уваги, покращення пам’яті.
- Загальне самопочуття та настрій – достатня кількість провітамінів групи Д сприяє профілактиці депресивних станів та нервових розладів. До речі, такі захворювання ще більше знижують рівень вітаміну в організмі.
- Спричиняє протизапальну та відновлювальну дію.
Вітамін Д для дитячого здоров’я
Надзвичайно важливим вітамін є для дитячого організму, коли всі системи та органи ростуть і розвиваються. Він допомагає зміцнювати кістки, захищає їх від негативних впливів зовнішніх факторів, попереджає рахіт.
Вітамін здатний знизити неспокій, нервозність в малюків, допомагає зосередитись під час навчання в школі, забезпечує здоровий сон.
Головним джерелом для дітей виступає їжа, саме тому дитячий раціон має бути збалансованим. При нехватці вітаміну Д дітям призначають харчові добавки в комплексі з іншими корисними речовинами.
Вітамін Д для вагітних
Під час вагітності потреба у вітаміні Д зростає в рази, що пов’язано з великими витратами ресурсів організму. Він потрібен для нормалізації рівня кальцію та фосфору жінки, а також для нормального розвитку дитини.
Прийом вітаміну в першому та другому триместрах знижує ризик переривання вагітності.
Вітамін Д для спортсменів
Регулярні інтенсивні фізичні навантаження сприяють підвищенню потреби організму у вітаміні Д. Cпортсменам він забезпечує витривалість, міцність кісток та суглобів, стимулює нарощування м’язів, зміцнює нервову систему та регулює оптимальну кількість серцевих скорочень.
Норма та дефіцит вітаміну Д
Як недостача, так і надлишок вітаміну Д мають небажаний ефект. Щоб точно визначити рівень вітаміну в організмі, потрібно здати аналіз венозної крові. Для дорослої людини показник норми становить 30 нг/мл.
Добова норма визначається індивідуально – за станом здоров’я та віком. Такі категорії населення, як діти, люди похилого віку, спортсмени, вагітні жінки, годуючи матері потребують збільшеної кількості вітаміну Д.
В багатьох країнах, до яких входить і Україна, спостерігається великий відсоток людей з дефіцитом вітаміну Д. Аби отримати добову норму, слід перебувати під сонцем не менше 15 хв в день без будь-яких захисних засобів. В холодному кліматичному поясі, а також в зимовий період, це виконати неможливо.
В країнах екваторіальної частини навпаки, люди менше страждають від недуг, спричинених недостачею вітаміну.
Наслідки дефіциту вітаміну Д
Дефіцит впливає на роботу різних органів та систем:
- імунна система – зниження імунітету, послаблення захисних функцій;
- нервова система – підвищена втома, безсоння, зниження мозкової активності, погіршення пам’яті та продуктивності, розвиток нервових розладів;
- кісткова та м’язова – ослаблення кіcток, зниження м’язової маси, болі в суглобах, ламкість кісток;
- серцево-судинна – проблеми з тиском, зростає ризик інфарктів;
- ламкість нігтів, випадіння та ламкість волосся, дерматити;
- руйнування структури ясен, зубів, можлива втрата зубів через периодонтит.
Причини дефіциту вітаміну Д
Серед основних факторів, що впливають на зниження рівня вітаміну:
- недостатня кількість сонячного світла;
- занадто темний пігмент шкіри;
- вікова категорія за 50;
- зайва вага;
- постійні недомагання;
- недостатня кількість часу на відкритому повітрі під дією сонячних променів.
Способи поповнити баланс вітаміну Д
Можна виділити три конкретні напрямки заходів поповнення нестачі вітаміну Д в організмі:
- Сонячні промені – це так зване «чисте» джерело поповнення. Денне світло найкращий варіант – варто перебувати на сонці без захисних засобів 10-20 хвилин, даючи променям доступ до обличчя, рук, ніг, спини. На ефективність цього методу впливають такі фактори, як географічне місцезнаходження, пора року, тип шкіри, вік людини. Також варто знати, що солярій не має жодного відношення до вітаміну Д. Тільки природні сонячні промені.
- Продукти харчування – певна частка вітаміну Д знаходиться в продуктах тваринного та рослинного походження, а саме: лосось, печінка тріски, устриці, гриби, молочні продукти, яйця, тверді сири, печінка, рослинна олія. Попри це, добову норму їжею поповнити неможливо.
- Добавки – це єдиний ефективний спосіб отримати добову норму. Максимальну користь принесуть добавки з чистим складом та природною основою, вони характеризуються високою біодоступністю.
Холекальциферол може випускатися окремо, як вітамін, так і в вітамінно-мінеральних комплексах. Такі речовини рекомендовані в осінній та весняний час.
Рекомендації прийому вітамінних добавок
Згідно рекомендованих Міністерством охорони здоров’я добових норм вітаміну Д дозування відрізняється в різних групах пацієнтів:
- дорослі (18-50 р.) – 600-800 МО;
- категорія 50+ - 800-1000 МО;
- вагітним та годуючим – 800-1200 МО;
- дітям від 1 року – 600-800 МО;
- малюкам до 1 року – 400 МО.
Позначення МО означає міжнародна одиниця на оcнові активності речовини.
Максимально допустима добова норма для дорослого становить 4000 МО.
Форма випуску вітамінних добавок може бути: капсули і краплі. Капсули містять чітко визначену дозу вітаміну, це вказано в інструкції та на пакуванні. Рідину потрібно вимірювати відповідно до індивідуальної добової потреби. В такому разі краще обрати саме капсули аби уникнути помилок при дозуванні.
Добавку приймають під час їжі, оскільки це жиророзчинний елемент, або одразу після прийому їжі. Такий спосіб вдвічі збільшує ефективність всмоктування вітаміну.
Поширені препарати з вітаміном Д
До кращих та популярних препаратів з вітаміном Д відносяться:
- Аквадетрім;
- Декрістол;
- Детрикс;
- Солгар вітамін Д3;
- Доппельгерц Актив вітамін Д;
- Детримакс.
Важливо також не перестаратись із поповненням балансу вітаміну Д. Занадто великий рівень спричинить неприємні симптоми – перелами, безсоння та різні захворювання. Якщо рівень вітаміну в організмі сягає 20 нг/мл – добавки не потрібні.
Основні тези
Вітамін Д займає важливе місце в регулюванні декількох тисяч процесів в організмі людини. Основним джерелом отримання являється сонячне проміння. Їжа не може повноцінно забезпечити добову норму даного елементу.
Більшість населення страждає від дефіциту вітаміну Д, що спричинено недостатньою кількістю сонячного світла, закритий одяг, робота в приміщеннях, сонцезахисні засоби. При проявах дефіциту варто зайнятись поповненням балансу вітаміну в організмі.
Препарати в формі капсул будуть найбільш ефективним та зручним способом отримати добову норму. Проте варто уважно ставитись до прийому даних речовин аби не нашкодити власному здоров’ю надлишком та перевищенням норми вітаміну Д.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті