12 причин, чому людина постійно мерзне. Як зігрітися?
Холодно? — Одягніться тепліше. Але, на жаль, це правило не завжди працює. Якщо ваші ноги холодні навіть у трьох шкарпетках і капцях, то варто задуматися про стан свого здоров'я.
Насправді, є цілий ряд причин, через які людина мерзне навіть у теплому приміщенні.
Причина 1. Нестача заліза
У статті «Залізні аргументи на користь важливості заліза для здоров'я» ми детально розповідали про роль цього елемента в організмі. Постійно холодні руки і ноги можуть бути ознакою анемії.
При нестачі заліза знижується рівень гемоглобіну, який розносить кисень по всьому організму. «Перевізників» менше, а транспортувати кисень потрібно в колишніх кількостях. Тому кровотік збільшується, і ми через це втрачаємо тепло.
Крім того, дефіцит заліза негативно позначається на роботі щитовидної залози. А вона також приймає важливу участь у процесі терморегуляції.
Дослідження показали, що жінки, які страждали анемією і почали прийом препаратів заліза, стали менше мерзнути.
Що робити?
Якщо вас періодично турбують холодні стопи, блідість і підвищена стомлюваність, перевірте рівень заліза у крові. При низькому гемоглобіні рекомендують вживати більше пісного м'яса, зелених листових овочів та інших продуктів, багатих залізом.
Харчові добавки також ефективно піднімають рівень гемоглобіну.
Причина 2. Дефіцит вітаміну B12
Цей вітамін відіграє важливу роль у виробництві еритроцитів. Тому його нестача викликає ті ж симптоми постійної мерзлякуватості, що й дефіцит заліза.
Що робити?
Вітамін В12, в основному міститься у продуктах тваринного походження: м'ясі, рибі, молоці. Якщо ви дотримуєтеся вегетаріанства, то необхідно приймати добавки вітаміну В12.
Причина 3. Порушення циркуляції крові
Холодні руки і ноги можуть вказувати на поганий кровообіг (наприклад, при зниженому тиску). Звичайно, це не викликає великого занепокоєння.
Але якщо весь час холодна тільки одна рука або нога — варто бути уважнішим. Це може бути симптомом атеросклерозу. При цьому захворюванні просвіт артерій звужується через жирові бляши. А тому кровообіг окремих частин тіла погіршується.
Що робити?
Дослідження показують, що поліненасичені жирні кислоти омега-3 сприяють поліпшенню кровообігу. Цими кислотами багатий риб'ячий жир і натуральні рослинні олії: оливкова і лляна.
У зимовий період вживання цих продуктів або добавок підвищить вашу опірність холоду.
Причина 4. Сезонна хандра
Це може здатися дивним, але наш настрій також впливає на те, тепло нам чи холодно. Взимку, коли світловий день короткий, багато людей відчуває нестачу дофаміну. Цей гормон впливає на терморегуляцію. Дослідження підтверджують, що дефіцит дофаміну призводить до того, що людина мерзне навіть у теплому приміщенні.
Що робити?
Якщо взимку вам не тільки постійно холодно, але і сумно, то варто задуматися про те, як поповнити дефіцит дофаміну.
Намагайтеся більше часу проводити на сонці або приймайте добавки, що містять вітамін D. Адже саме він регулює вироблення гормону, який не тільки піднімає настрій, але й зігріває.
Причина 5. Нестача сну
Дослідження показують, що люди, які не висипаються вночі, більше мерзнуть вдень. Нестача сну виснажує нервову систему і погіршує її роботу. Механізми терморегуляції дають збій. І людський організм, який зазвичай підтримує оптимальну температуру, починає втрачати тепло.
Що робити?
Порада проста — висипайтеся. Створіть максимально комфортні умови для сну. Випийте заспокійливий чай. Мерзнуть ноги — спіть в теплих шкарпетках. Після повноцінного нічного відпочинку зимовий день, можливо, вже не буде здаватися таким холодним.
Докладніше про те, як нормалізувати свій сон, читайте в нашій статті «Досить рахувати тварин! 10 порад для здорового сну».
Причина 6. Ви — жінка
Представниці прекрасної статі частіше мерзнуть, ніж чоловіки. Цей статистичний факт знаходить і наукове пояснення.
Жіночий організм влаштований так, що найперше намагається зберегти температуру і повноцінний кровообіг у життєво важливих внутрішніх органах (особливо під час вагітності). У результаті прилив крові до шкіри і кінцівок уповільнюється. Цю регуляцію виконує гормон естроген.
Температура тіла у жінок змінюється в залежності від фази менструального циклу. Що також пояснюється гормональними коливаннями.
Що робити?
Вітамін B6 нормалізує гормональний фон жінок. Цей вітамін міститься в:
- пісному м'ясі;
- яйцях;
- цільних злаках.
Причина 7. Проблеми зі щитовидною залозою
Вчені давно помітили, що люди зі захворюваннями щитовидної залози, або після операції із її видалення, менш терпимі до холоду. Але чому?
Щитовидна залоза виробляє гормон тироксин. Він регулює швидкість обміну речовин, тобто те, як швидко наш організм спалює калорії для отримання тепла. Якщо щитовидка працює неправильно, обмін речовин може бути уповільненим, а це призводить до того, що людина постійно мерзне.
Що робити?
Якщо ви помітили, що стали сильно втомлюватися, мерзнути і різко одужали без будь-яких причин, то варто звернутися до ендокринолога. Він поставить діагноз і при необхідності призначить лікування. Наприклад, добавки селену і йоду, які позитивно впливають на роботу щитовидної залози.
Причина 8. Діабет
Одним з ускладнень діабету є периферична нефропатія. При цьому виникає відчуття холоду й оніміння в руках і ногах. І такий стан не пов'язаний з температурою в кімнаті.
Що робити?
Якщо крім холоду в руках вас турбують:
- часті сечовипускання;
- постійна спрага;
- підвищена стомлюваність,
зверніться до лікаря і перевірте рівень глюкози в крові. Якщо діагноз підтвердиться, лікар призначить лікування, яке послабить симптоми нефропатії. Наприклад, альфа-ліпоєва кислота знижує відчуття оніміння в кінцівках.
Причина 9. Зневоднення
Коли нам жарко, ми часто відчуваємо спрагу і п'ємо воду. Але, виявляється, і коли нам холодно — ми повинні робити те ж саме. Вода допомагає організму підтримувати температуру і адекватно реагувати на холод у приміщенні або на вулиці.
Що робити?
Слідкуйте за тим, скільки рідини за день ви випиваєте. 8 стаканів — це мінімальна норма. Ну а чашка зігріваючого чаю в зимовий вечір ніколи не буде зайвою.
Причина 10. Недостатня вага і неправильне харчування
Надмірна худорба може стати причиною того, що людина постійно мерзне. Якщо ваш ІМТ (індекс маси тіла) нижче 18,5, то у вашому організмі просто недостатньо жиру і м'язової маси, щоб підтримувати температуру тіла.
Низькокалорійні дієти також часто викликають відчуття постійної мерзлякуватості.
Що робити?
Перегляньте ваше харчування. Набрати відсутні кілограми правильно — не так вже й легко. Природно, не можна налягати на порожні калорії фастфуду. Їжте більше білкової їжі, складних вуглеводів і жирів.
Якщо ви рахуєте калорії, майте на увазі, що взимку їх потрібно більше. Теплі страви не тільки зігріють вас зсередини, але і збережуть тепло, яке організм витратив би на їх нагрівання.
Причина 11. Травма
Якщо у вас завжди мерзне тільки ліва рука, згадайте, чи не було у вас пошкоджень цієї кінцівки. Вчені помітили, що люди, які перенесли серйозну травму руки, часто страждають від підвищеного відчуття холоду.
Що робити?
Фахівці поки не знайшли ефективного лікування у цьому випадку. Тому варто слідувати звичайним рекомендаціям: одягатися тепліше і більше рухатися.
Причина 12. Малорухливий спосіб життя
Ви знаєте, чому від холоду людина починає тремтіти? Наш організм мудріший за нас і рефлекторно здійснює хоч якісь рухи, щоб зігрітися.
Коли наші м'язи активно працюють, ми виробляємо тепло і зігріваємося. Якщо весь час сидіти на одному місці — ефект протилежний.
Що робити?
Рухатися! Заняття спортом або проста розминка не тільки зігріють вас на короткий час. Ті, хто регулярно виконує фізичні вправи, легше переносять холод і краще регулюють температуру свого тіла.
Одягайтеся тепло, їжте правильні продукти, рухайтеся — і ваша зима буде теплою.
- Здорове харчування для підтримки печінки: продукти та дієтаПечінка виконує життєво важливі завдання у людини. Щоб забезпечити їй нормальне функціонування та допомогти залишатися здоровою, необхідно правильно харчуватися та вживати вітаміни для печінки.Повна версія статті
- Харчові джерела заліза: що варто включити в раціонВ організмі залізо міститься в еритроцитах. Найкращий варіант його підвищення – біологічно активні добавки та вітаміни заліза. Джерела мікроелементу бувають рослинного та тваринного походження. Розглянемо кожен, а також залізо вітамін, для чого та як використовується.Повна версія статті